Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Mexická mafia sa vymkla spod kontroly. Pred voľbami likviduje politikov

Mexická mafia sa vymkla spod kontroly. Pred voľbami likviduje politikov

13. marec 2018 - Necelé štyri mesiace pred voľbami v Mexiku bolo zaznamenaných už približne 30 prípadov, keď bol niektorý z kandidátov zavraždený. Potvrdil to mexický minister vnútra Alfonso Navarrete. „Máme už zhruba 30 vrážd spáchaných na ľuďoch, ktorí sa chceli zapojiť do volieb,“ povedal minister. Doterajšími obeťami násilia sú predovšetkým kandidáti na starostov a uchádzači o kreslá v regionálnych parlamentoch.

Jednou z najhoršie postihnutých častí Mexika je v tejto súvislosti federálny štát Guerrero na juhozápade krajiny. Práve na miestnej úrovni sa snažia na politiku vplývať zločinecké organizácie, ktoré „odstraňujú z cesty“ nepohodlných kandidátov. Mexičania si budú 1. júla voliť nového prezidenta, členov oboch komôr federálneho parlamentu, osem guvernérov, starostov metropoly Mexiko a mnohých ďalších miest, ako aj členov regionálnych parlamentov.

Mexiko v súčasnosti zažíva bezpríkladnú vlnu násilia, pričom počas vlaňajška tam bolo zaznamenaných 29 168 trestných činov, keď došlo k usmrteniu osôb. Ďalších približne 30-tisíc ľudí zmizlo.

Zdroj: SITA / AP