Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Ženy zarábajú menej aj jazdením pre Uber. Dôvodom je opatrnosť a rýchlosť

Ženy zarábajú menej aj jazdením pre Uber. Dôvodom je opatrnosť a rýchlosť

12. marec 2018 - Ženy, ktoré jazdia cez aplikáciu Uber, zarábajú o sedem percent menej než ich mužskí kolegovia. Algoritmus aplikácie pritom pri „dohadzovaní“ zákazníkov neberie do úvahy pohlavie vodiča, neobmedzuje vodičov v dĺžke jazdy a nemá odlišné sadzby pre vodičov a vodičky.

Spoločnosť Uber sa preto s tímom vedcov snažila prísť na dôvod, prečo v zdieľanej ekonomike vzniká platová nerovnosť. Zobrali do úvahy dáta miliónov vodičov a vodičiek z USA a dospeli k niekoľkým základným zisteniam.

Po prvé, muži jazdia v priemere o 2,2 percent vyššou rýchlosťou než ženy, čo im umožnilo odviezť viac pasažierov za hodinu. Muži majú zároveň viac skúseností: cez Uber nejazdia len viac hodín týždenne, ale venujú sa mu dlhodobo. Vodiči, ktorí stihli počas „kariéry“ viac ako 2500 jázd, zarábajú o takmer 14 percent viac ako tí, ktorí začali len pred pár dňami. Skúsenosťami získali lepšiu taktiku na maximalizáciu svojho zárobku. Muži navyše v priemere jazdia v lukratívnejších a niekedy nebezpečnejších štvrtiach. Vedci si myslia, že ženy v prípade Uberu zarábajú menej kvôli voľbám, ktoré robia slobodne - v tomto prípade je pre ne zrejme vyššia bezpečnosť pre pasažierov cennejšia než zárobok.

Zdroj: SITA / AP