Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

V Kanade protestujú lekári. Sú proti vyšším platom

V Kanade protestujú lekári. Sú proti vyšším platom

9. marec 2018 - Niekoľko stoviek lekárov sa zapojilo v Kanade do neobvyklého protestu, ktorým vyjadrujú nesúhlas so zvyšovaním vlastných miezd, tvrdí televízia CNN. Predmetom petície, ktorú podpísalo už viac ako 700 lekárov, študentov medicíny a ďalších občanov, je suma dosahujúca v prepočte vyše 560 miliónov eur. Tú vyčlenila vláda kanadskej provincie Québec na zvýšenie lekárskych platov.

Podľa signatárov by mali byť tieto peniaze využité inak, a to na získanie nových zdravotných sestier a ďalších pracovníkov, ako aj na zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov. „Toto zvyšovanie je o to viac šokujúce, že naše zdravotné sestry, úradníci a iní profesionáli čelia veľmi ťažkým pracovným podmienkam, zatiaľ čo naši pacienti nemajú prístup k potrebným službám pre drastické škrty v posledných rokoch,“ citovala televízia petíciu québeckého lekárskeho združenia MQRP.

Na základe dohody dosiahnutej vo februári sa majú platy približne 10-tisíc lekárov v provincii Québec zvýšiť o 1,4 percenta, hoci priemerný zárobok v rámci celej Kanady je výrazne nižší. Québecký minister zdravotníctva Gaétan Barrette sa vyjadril, že odmietnutie tohto kroku lekármi by akceptoval, ak by sa dohodli medzi sebou. Dodal však, že lekári s takýmto postojom tvoria zatiaľ iba „nevýraznú menšinu“.

Zdroj: freegreatpicture.com