Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Google dostal milióny žiadostí od ľudí, ktorí chcú zmazať svoju históriu na webe

Google dostal milióny žiadostí od ľudí, ktorí chcú zmazať svoju históriu na webe

28. február 2018 - Spoločnosť Google dostala počas posledných troch rokov 2,4 milióna žiadostí na vymazanie výsledkov vyhľadávania, na ktoré sa vzťahujú európske pravidlá „právo byť zabudnutý“. Po rozhodnutí Európskeho súdneho dvora v roku 2014 prijalo podobné zákony Rusko aj Turecko.

Google teraz zverejnil údaje vplyvu tohto zákona, upozorňujú analytici J&T Banky na správu portálu Gizmodo. Štatistiky ukazujú, že o vymazanie výsledkov z celkového počtu žiadalo takmer 90 percent súkromných osôb. Viac ako polovica žiadostí prišla z Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie. Celebrity podali celkovo 41 213 žiadostí a politici a vládni predstavitelia takmer 34-tisíc žiadostí.

Google poukázal na náročnosť rozlišovania toho, ktoré výsledky sú nepresné, neadekvátne, irelevantné alebo prehnané. Spoločnosť vyhovela približne 43 percentám žiadostí. Asi tretina žiadostí sa týkala výmazu osobných údajov na sociálnych sieťach a internetových katalógoch, pätina sa týkala spojenia konkrétnej osoby so zločinom alebo s inou trestnou činnosťou.

Zdroj: SITA / AP