Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Regulácia zbraní zachraňuje ľudské životy, potvrdila rozsiahla štúdia

Regulácia zbraní zachraňuje ľudské životy, potvrdila rozsiahla štúdia

23. február 2018 - Pri masakre na strednej škole na Floride, ktorý mal na svedomí bývalý študent školy Nikolas Cruz, zomrelo 17 ľudí. V USA sa opäť rozpútala debata o nutnej regulácii zbraní. V roku 2015 odborníci preskúmali 130 vedeckých štúdií, ktoré boli za posledných 60 rokov realizované v desiatich krajinách sveta. Táto analýza odhalila jednoznačnú spojitosť medzi reguláciou strelných zbraní a menším počtom s nimi súvisiacich úmrtí (vraždy, samovraždy, neúmyselné zabitia).

Metaanalýza zhrnula výsledky, ktoré vedci získali z výsledkov štúdií z USA, Austrálie, Brazílie, Juhoafrickej republike či z Rakúska. „Súčasná implementácia zákonov zameraných na viaceré obmedzenia strelných zbraní súvisí so znižovaním počtu úmrtí strelnými zbraňami,“ uviedol vedúci štúdie Julian Santaella-Tenorio z Columbia University.

Ten uviedol, že na zníženie úmrtí zbraňami neexistuje zázračný liek. K významným zmenám je potrebné zásadné prepracovanie súčasnej legislatívy a nestačí prijať len jeden nový zákon. Príkladom je Juhoafrická republika, ktorá prijala tvrdšie pravidlá v roku 2000. Obsahovali tri základné opatrenia: Krajina zakázala predaj automatických zbraní a začala požadovať od majiteľov zbraní licencie a povolenia a zároveň prepracovala kontrolný systém držby zbraní. V priebehu piatich rokov klesal počet úmrtí vo veľkých mestách každý rok o 13,6 percent. Austrálčania pre zmenu zakázali dovoz všetkých poloautomatických a automatických zbraní a spustili v roku 1996 program odkupovania zbraní od ľudí. Vláde sa podarilo stiahnuť pätinu všetkých zbraní a programom sa podarilo znížiť podiel vrážd v krajine o 80 percent.

Zdroj: SITA / AP