Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Ruská fotografka si z Ikey vytvorila domov. Bývala tam tri týždne

Ruská fotografka si z Ikey vytvorila domov. Bývala tam tri týždne

8. február 2018 - Ešte v roku 2016 chytila mladých ľudí po celom svete adrenalínová zábavka v obchodnom dome Ikea – nechali sa v nej zavrieť na celú noc. Skrývali sa v skriniach alebo pod posteľou a v noci si robili súkromnú párty. Nepovolené prespania absolvovali mladí v USA, Kanade, Veľkej Británii, Belgicku, Holandsku, Japonsku, Austrálii či v susednom Poľsku. Ikea musia prijať opatrenia a vyzvala teenagerov, aby to už nerobili.

Podobnú zábavku nedávno zdokumentovala ruská fotografka, ktorá vystupuje pod pseudonymom Sashadavai. Zašla však ešte ďalej, keď si z Ikey vytvorila druhý domov na celé tri týždne. Počas troch týždňov striedavo chodievala do troch pobočiek nábytkárskej siete v britských mestách Neasden, Tottenham Hale a Croyden a vytvorila fotografický dokument. Na snímkach si napríklad číta v posteli, premýšľa na gauči, dáva mačke jedlo alebo parkuje bicykel.

Napriek tomu, že denne v Ikei strávila fotografovaním tri až štyri hodiny, ochranka si ju nevšimla. Umelkyňa tvrdí, že keď sa presťahovala do Británie, všimla si, že Ikea je tam vnímaná veľmi negatívne – ako maloobchodník, ktorý predáva lacný nábytok. Svojou zbierkou fotografií chcela túto reputáciu napraviť a splniť si svoj sen. V detstve totiž nemala vlastnú izbu.

Zdroj: Sashadavai