Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

13 krokov ako vytiahnuť poľnohospodárstvo z najväčšieho marazmu

21.02.2019, 15:30 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Vražda Jána Kuciaka dostala medzi dôležité témy niekedy až násilné spory farmárov o pôdu. Novinár o nich písal v poslednom nedokončenom článku o východoslovenskom bačovaní talianskych rodín Vadalovcov a Rodovcov. Neskôr sa téma posunula do roviny, že k lepšiemu sa musí zmeniť celé slovenské poľnohospodárstvo. Práve k tomu by mali viesť farmárske protesty, ktoré tento týždeň na čas zablokovali dopravu na bratislavskom Moste SNP.

  • Tlačiť
  • 10

Neduhy domáceho poľnohospodárstva sú výrazné a tomu musí zodpovedať aj šírka a intenzita jeho ozdravovania. Z videí známe nervózne konflikty farmárov medzi poliami sú iba špičkou ľadovca.

Realitou je aj to, že poľnohospodárstvo zďaleka nevyužíva slovenskú pôdu tak, ako by mohlo. V priestore Európskej únie je na chvoste produktivity i podnikateľskej šikovnosti. Výsledkom toho je, že krajina musí obrovské objemy potravín voziť aj zo zahraničia.

TREND načrtáva zásadné kroky, ako by sa mohlo slovenské poľnohospodárstvo dostať von z tohto marazmu. Napĺňať ich musia nielen politici, ale aj farmári.

Neprehliadnite

1. Na spory o pôdu ísť s pripravenými strážcami zákona

Spory farmárov o to, kto môže obhospodarovať, a teda aj čerpať dotácie na ten-ktorý kus poľa, nie sú právne jednoduchou záležitosťou. Rovnako ako celé pozemkové právo. Politici by mali zabezpečiť, aby v každom regióne boli v radoch polície, prokurátorov i sudcov ľudia zbehlí v tejto problematike.

Generálna prokuratúra už o potrebe špecializovania prokurátorov na pozemkové právo pred časom informovala. Ministerka vnútra Denisa Saková v súčasnosti hovorí o špecializovaných zboroch „agrárnej“ polície.

Dôležité je, aby to neostalo

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy agrosektor, eurofondy, farmári, Matečná, poľnohospodárstvo, protesty