Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

13. plat? To nie je dobrý nápad, tvrdia zamestnávatelia

29.04.2017 | Zuzana Kollárová

Diskusia (5 reakcií) Pravidlá diskusie

30.04.2017 | od A do Z

Odhliadnuc od zavádzania 13 platu vo všeobecnosti je veľký tlak na zvyšovanie miezd. Samozrejme zamestnávatelia nechcú počuť o zvyšovaní mzdových nákladov.Jediná položka s ktorou sa dá špekulovať. Cenu elektriny,nafty,mýta a iných nákladových položiek zo zákona veľmi neovplyvnia. Zamestnávatelia vládu by mali tlačiť na znižovanie odvodov daní a na zrušenie administratívnych absurdit . Strategický zamestnávateľ už dnes dáva 13 plat zamestnancovi. Na pracovnom trhu je veľký dopyt . Už sa asi nedá povedať zamestnancovi :Môžeš ísť za bránami čaká 200 nových na tvoje miesto.

30.04.2017 | martin33

"Už sa asi nedá povedať zamestnancovi :Môžeš ísť za bránami čaká 200 nových na tvoje miesto."
Lenze zamestnavatelia to stale hovoria. Dokonca som taku hlasku pocul aj v IT firme, ktora zufalo hlada specialistov.

30.04.2017 | Truhlik999

13ty plat nic nevyriesi a v principe je to nezmysel.
Pokial platim zamestnancov dobre - je zbytocne davat nejaky 13ty plat a nejake ine, financne, benefity.

Ak platim dobre - potom dalsou urovnou su nefinancne benefity typu dovolenka navyse, praca z domu, flexibilna pracovna doba a pod.

Ak neplatim dobre - tak 13ty plat, prispevok na dopravu, stravne listky a podobne to uz nezachrania.

Takze - zvysovanie platov ano, ale samozrejme, sposob, ktory zvolil kapitan je uplne scestny.

02.05.2017 | morfeus

Vsade v zapadnej vyspelej Europe je 13 a 14 plat standardom, iba v postkomunistickych krajinach sa stale debatuje o tom ci to ma zmysel alebo nie atd. Jasne ze ma a zamestnavatelia v spolupraci s odbormi by mali prispievat na vianoce a letnu dovolenku spojenu s oddychom zamestnancov. Na zapade su ovela vyssie odvody a dane a napriek tomu to funguje uz desatrocia. Zato u nas si nik nevazi a nechce udrzat dobreho zamestnanca, mizerne benefit este k tomu zdanene a outsourcovane a mizerna nizka mzda skrz market.

08.05.2017 | Adam Werther

Robíte tu z toho vedu: kamarát chcel dvihnúť plošne platy o nejakých 7-8%...tak platy nedvihne a hotovo...12 mesiacov x 8% = 96%...teda cca 1 mesacny plat...a ked niekoho prepusti v oktobri, alebo prijme v marci, tak ešte aj ušetrí, lebo týmto ľuďom nepatrí 13.plat..

Btw., čo tak znížiť dane a odvody? Nesľuboval Fico nižšiu DPH? Prečo sa nerozšíri okruh potravin s nižšou DPH?