Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ako dostať nevymožiteľné pohľadávky do daňových nákladov

28.06.2017, 05:00 | Ing. Tomáš Ráno, daňový poradca, SOLIDITA

V účtovnej evidencii eviduje eseročka dve neuhradené pohľadávky za poskytnuté služby z roku 2015. Splatnosť bola 2. 4. 2015 a 9. 4. 2015. Dlžník nekomunikuje, neodpovedá na výzvy a upomienky. Zásielky sa vracajú s poznámkou „adresát neznámy.“ Najnovšie bol dlžník k 19. 4. 2017 vymazaný z obchodného registra ex offo – bez likvidácie. Je možné nejakým spôsobom dostať tieto nevymožiteľné pohľadávky do daňových nákladov roku 2016?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Zákon o dani z príjmov neumožňuje daňovo odpísať pohľadávku, pri ktorej bol dlžník vymazaný ex-offo z obchodného registra. Navrhujem ale počkať s odpisom pohľadávky až do roku 2018 (ak ju nepotrebujete odpísať skôr), lebo potom môžete využiť ustanovenie §19 ods.2.písm.r.) zákona č.595/2003 o dani z príjmov. 

Toto ustanovenie hovorí, že daňovo možno odpísať pohľadávku, ak sa k nej dá vytvoriť opravná položka, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 alebo ods. 14 zákona o dani z príjmov. Táto opravná položka sa dá vytvoriť do výšky 100 % menovitej hodnoty pohľadávky, ak od uplynutia splatnosti pohľadávky  uplynulo 1 080 dní. Čiže vo vašom prípade až ku dňu 31.12.2018 uplynie táto zákonná lehota, a teda až ku tomuto dňu môžete celú pohľadávku daňovo odpísať.

Ak sa rozhodnete pre tento postup, čiže ešte neodpíšete pohľadávku v účtovnej závierke zostavenej ku dňu 31.12.2016, tak potom odporúčam zatiaľ vytvoriť účtovnú opravnú položku (ku dňu 31.12.2016), nakoľko je už riziko, že dlžník pohľadávku nezaplatí, neprimerane veľké. Pripomínam, že táto opravná položka, vytvorená v roku 2016, bude daňovo uplatnená iba do výšky 20 % menovitej pohľadávky v zmysle ustanovenia §20 ods. 14, písm. a) zákona o dani z príjmov, lebo po uplynutí splatnosti ubehlo iba cez 360 dní.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Solidita logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy pohľadávky, poradňa, účtovná poradňa

Diskusia (0 reakcií)