Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ako na betónové aleluja

28.02.2012, 11:02 | Patrik Garaj | © 2012 News and Media Holding

Showroom #1: Týždenný výber nápadov zo slovenských ateliérov

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Kreatívne (logo rubriky)

Na Slovensku sa množia tvoriví ľudia s nápadmi. Preto im v rámci rubriky Kreatívne venujeme samostatný expresný formát. Seriál Showroom bude pravidelne mapovať projekty, nápady, diela a produkty z oblastí architektúry, dizajnu, umenia, videa, filmu, módneho návrhárstva, typografie, remesiel či vydavateľskej činnosti. Výber je na nás, hodnotenie na čitateľoch.

# Keď v roku 1954 dokončili kaplnku vo francúzskom Ronchampe od architekta Le Corbusiera, mnohí duchovní sa pozerali zdesene. Modernosť tu prekračovala bežné mantinely sakrálnych stavieb. Kaplnke Samuela Netočného pri Lučivnej toto nehrozí. Napriek tomu, že materiálom má byť strohý betón, jeho návrh si ctí základné propozície klasických stavieb. Výrazným prvkom je rebrovitá štruktúra schránky, ktorá prepúšťa svetlo a preto sa môže vzdať okien.

Vizualizácia kaplnky architekta Samuela Netočného.

###

# Panelový byt nie je mantra, pred ktorou treba rezignovať. Ak pôvodní plánovači nadelili každému členovi rodiny súkromných pár metrov, je na čase vytvárať priestory spoločné. Toito architekti vo svojom návrhu búrajú steny a miešajú funkcie. A zo spálne robia veľkú posteľ ukrytú v stene, ktorá ponúka výhľad na celý byt.

Vizualizácia a pôdorys úpravy bytu od Toito architektov.

###

# Slovo mozaika pochádza z latinského musaicum opus, čo znamená dielo venované múzam. Ak sú dnešné bytové kachličky pozostatkom mozaikovej kultúry, tak ide o verziu, z ktorej sa múzy pomaly vytrácajú. Tvorba dua Sometile hovorí, že keramický obklad nemusí spĺňať len kritérium umývateľnosti.

Barový pult s realizovanou mozaikou od Sometile.

###

# Je to v kýbli. Povedali si v dizajnérskom štúdiu ALLT a namiesto vymýšľania nových vecí použili iným spôsobom vec bežnú. Tak sa z vedra na vodu stala závesná lampa či príručná možnosť na sedenie. Back to the roots!

allt_vedro1

allt_vedro2

Mobilné sedadlo a lampa zo štúdia ALLT.

###

Foto a vizualizácie: Matúš Nedecký, Toito architekti, Sometile, ALLT.

Tvorcovia predstavených projektov a diel, spolu s desiatimi ďalšími, sa naživo predstavia na podujatí Pecha Kucha, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 1. marca v Bratislave.

Prečítajte si ďalšie články z rubriky Kreatívne.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Kreatívne, Showroom

Diskusia (0 reakcií)