Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bašternák je len biely kôň

09.11.2018, 20:00 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Názor | Ladislav Bašternák bude už možno o mesiac v base. Uvažovať o takomto treste v súvislosti s ním pred rokom bola čistá science fiction. Dnes realita, ktorá optimistu poteší. Realista už vidí ďalej.

  • Tlačiť
  • 12

Od okresného súdu vyfasoval päť rokov v base s najnižším stupňom stráženia, päť rokov nemôže podnikať, na majetok mu zhovievavý súd nesiahol, hoci prokurátor to navrhoval.

Odsúdený bol za trestný čin neodvedenia dane a poistného v prípade obchodu s bytmi vo Five Star Residence. Uplatnil si neoprávnenú vratku DPH voči svojej spoločnosti BL - 202 vo výške takmer dvoch miliónov eur.

Keby sa tento trestný čin stal o niečo neskôr, išlo by už o trestný čin daňového podvodu. Hrozbu, že môže vyfasovať trest 7 až 12 rokov väzenia odvrátil L. Bašternák tak, že si uplatnil účinnú ľútosť, zaplatil spôsobenú škodu takmer dva milióny eur a na súde priznal vinu.

Celkom dobrý obchod so súdom.

Odvolal sa. Rozhodovať bude krajský súd. Ak by to neurobil, išiel by rovno do Hrnčiaroviec alebo do Dubnice nad Váhom, kde sú takéto ľahšie väzenia. Získal tak možno mesiac na to, aby presunul svoj ďalší majetok na inú osobu. Presne to totiž urobil so svojou vilou, ktorú prepísal na manželku len niekoľko dní pred súdom. Po odvolaní sa mu trest môže znížiť dokonca na dva roky.

Neprehliadnite

Na rade je Bonaparte

Okrem tohoto trestného činu má polícia rozpracované ešte tri prípady, v ktorých figuruje L. Bašternák. Jeden z nich sa týka bytového domu Bonaparte. Tento kompex luxusných bytov je známy snáď najväčšou hustotou kamarátov a známych L. Bašternáka a M. Kočnera na meter štvorcový.

Býva tu aj expremiér v byte, ktorý si údajne prenajíma za vyše 2 500 eur. No je celkom možné, že si byt zaobstaral od L. Bašternáka na „finančný lízing“ a teda po splatení splátok je jeho.

V tomto dome býval aj Marián Kočner, bytík tu má aj exminister Ján Počiatek, sídlo tu má aj Metis Consulting, ktorú vlastní advokát Marek Turčan – známy exministra vnútra Roberta Kaliňáka, advokátsku kanceláriu tu má aj Bašternákov advokát Peter Filip. Je to ten pán, ktorý bol dvorným právnikom aj Jozefa Majského či Juraja „Piťa“ Ondrejčáka a ďalších podobných kapacít.

Nuž a tento komplex mal byť postavený z peňazí z daňových podvodov. Už v júni podal poslanec Jozef Rajtár (SaS) trestné oznámenie na Generálnej prokuratúre SR v kauze komplexu Bonaparte. Túto stredu na prokuratúru doniesol podrobnú mapu podvodov na DPH pri prevodoch bytov.

Zmapoval celý komplex Bonaparte, od stavby až po finálny predaj bytov. Uľahčil tak prácu polícii a prokuratúre, ktorí dostali schémy prepojení ako na tanieri.

Práve toto je veľmi dôležité, pretože nejde o podvod jednej osoby. Byty totiž prechádzali z jedného vlastníka na druhého, pričom v prevodoch figurovalo viacero spriaznených firiem.

Pri prevodoch sa vyskytujú najmä dve už chronicky známe mena – Ladislav Bašternák a Marián Kočner. A opakoval sa tu takmer rovnaký „modus operandi“ ako v prípade Five Star Residence. Obchody sa robili cez reťazec firiem, ktoré sa následne zlikvidovali.

Dobre zorganizovaná záujmová skupina musela mať politické krytie. Mala svojich ľudí na Finančnej správe, na daňových úradoch, na prokuratúre i na polícii. Pomáhali jej právnici, advokáti, účtovníci.

Súd v prípade Five Star Residence L. Bašternáka šetril. Zohľadnil mu v treste poľahčujúce okolnosti, čistý register trestov, priznanie sa ku skutku, jeho oľutovanie a zaplatenie škody. Pri ďalšom trestnom čine to bude mať už ale L. Bašternák ťažšie.

Nebol v tom sám

Odhaliť a vyšetriť treba aj všetky kriminálne prepojenia, všetkých obchodných partnerov L. Bašternáka.  V jeho dvoch firmách – B. A. Haus a BG Invest získali podiely a z podielov stovky tisíc eur ročne dvaja kamaráti a bývalí ministri R. Kaliňák a J. Počiatek.

V prípade Five Star Residence sa uplatnila selektívna spravodlivosť. Tentokrát by to už nemalo skončiť len pri odsúdení jedného bieleho koňa.

Mal by sa konečne uplatniť princíp nulovej beztrestnosti. Takýto výsledok ale realista do volieb neočakáva. Ibaže by sa konečne rozhýbal aj generálny prokurátor. Začať by mohol napríklad vyvodením zodpovednosti voči svojim ľuďom, voči prokurátorom, ktorí pred časom nevideli na obchodoch L. Bašternáka (a aj M. Kočnera) nič podozrivé a protizákonné a takto zabezpečili obom dlhoročnú beztrestnosť.

Chceme tak veľa, pán generálny prokurátor? 

  • Tlačiť
  • 12

Tagy Jednou ranou, Ladislav Bašternák, Názory