Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bez klientov a bez peňazí. Domino efekt koronavírusu straší tisícky živnostníkov

13.03.2020, 11:00 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Česká vláda chystá balíček pre malých podnikateľov i živnostníkov. Budú môcť požiadať o bezúročnú pôžičku, odložiť si daňové priznanie, odpustia im niektoré pokuty. Na Slovensku sa zatiaľ o pomoci pre nich skôr iba hovorí.

  • Tlačiť
  • 6

Zatvorené prevádzky i obchodné priestory, zamestnanci si namiesto práce čerpajú voľno alebo ošetrovné a podnikatelia riešia to, ako prežiť najbližšie týždne s väčším výpadkom tržieb a odlivom zákazníkov.

Keď im na konci mesiaca príde bankový výpis, na účtoch sa objaví citeľne nižšia suma. Lenže splátky rôznych úverov, dane či odvody zvyčajne nepočkajú. Treba ich jednoducho platiť.

Neprehliadnite

Viac ako stovka drobných predajcov na trhovisku Miletičova v Bratislave od včera prichádza o tržby zo svojich prevádzok, ktoré je zatvorené kvôli hrozbe koronavírusu, a to na neurčito.

Takýto krízový scenár, spôsobený vážnou situáciou, podľa finančných odborníkov môže spustiť takzvaný domino efekt a lavínovo sa ocitajú vo finančných problémoch aj ďalší najmenší podnikatelia po celom Slovensku.

Drobní predajcovia v ťažkostiach

O zatvorení najznámejšieho trhoviska rozhodol starosta bratislavského Ružinova Martin Chren trhovisko, keď jednu z predavačiek ešte v pondelok večer hospitalizovali so zvýšenou teplotou. Prednedávnom sa vrátila z Ázie, v utorok večer na ubytovni skolabovala. Odviezli ju do nemocnice a hospitalizovaný je aj jej manžel.

„Dozvedeli sme sa to od ľudí, ktorí bývajú v rovnakej ubytovni,“ avizovala pre TREND Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia Mestskej časti Bratislava – Ružinov. Vzhľadom na aktuálnu situáciu nechceli ohroziť zdravie ľudí, ktorí na trhovisko prichádzajú, a preto sa rozhodli ho preventívne do odvolania zavrieť a kompletne vydezinfikovať (podobne ako v mestskej hromadnej doprave).

„Trhovisko Miletičova bude zatvorené minimálne dovtedy, kým bude testovanie na koronavírus negatívne. Zohľadňovať budeme aj rozhodnutia krízového štábu,“ dodala T. Tóthová. Pre mnohých z nich je príjem z predaja na stánkoch jediným živobytím.

Rozsah ich finančných problémov bude daný dĺžkou trvania uzávery. Ak by aj trhovisko otvorili, ľudia v tomto období menej nakupujú, a tak k výpadkom príjmov bude dochádzať naďalej, spresnila pre TREND Miriam Bellušová, generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu. 

Zatvoria sa aj ďalšie prevádzky

Pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a mikropodniky, ktoré sú priamo zasiahnuté obmedzeniami, by bolo podľa M. Bellušovej vhodné poskytnúť napríklad nový typ dávky, kompenzačný príspevok aspoň vo výške životného minima.

„Ako SZČO nemajú nárok na dávku v nezamestnanosti, a aj keby rovno ukončili podnikanie, spadnú do sociálnej siete.  Bolo by nerozumné nútiť ich rušiť živnosti a ohroziť tak ich živobytie aj po skončení epidémie koronavírusu," dodala. Vhodnejšie je dočasnou sociálnou dávkou pomôcť prežiť im toto obdobie výpadku predaja.

Známe trhovisko je len jedným z príkladov, ako môže vážna situácia, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila za globálnu pandémiu, spôsobiť ohrozenie bežného fungovania tisícky malých podnikateľov.

Krízový štáb prijal tvrdé preventívne opatrenia. Napríklad najbližší víkend budú podľa nariadenia krízového štátu zatvorené wellness centrá, aquaparky i nákupné centrá, otvorené budú len potraviny, lekárne a drogérie.

Mnohí drobní predajcovia sa musia vysporiadať aj s tým, ako zaplatiť nájomné za priestory, ktoré tam majú prenajaté na mesiace dopredu i ďalšie povinné mesačné platby. „Pokiaľ ide o nájomné, týmto sa ešte len budeme zaoberať. V tejto chvíli je prvoradá ochrana zdravia a života obyvateľov,“ dodala T. Tóthová.

Pre TREND to potvrdil aj manažér trhoviska Richard Pittner. „Veci budeme riešiť za pochodu. Zatiaľ nie je známe, dokedy budú naše priestory zatvorené.“ 

Hrozba platobnej neschopnosti

Aj v odborných účtovných kruhoch na rôznych webových portáloch sa množia otázky podnikateľov, či niekto riešil odklad platenia odvodov a dane i výplat vzhľadom na situáciu s koronavírusom. Je jasné, že mnohým firmám postupne klesajú tržby a ocitajú sa pod tlakom, ako si prefinancovať svoje podnikanie.

Závažnosť situácie potvrdzuje aj Miriam Filová, tlačová hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR. „Krátkodobý výpadok vie priemysel aj v neskoršom termíne dohnať. Pre služby je však aj krátkodobý výpadok problémom. Čím je podnik menší, tým je prirodzene zraniteľnejší. Pri dlhodobej epidémii je to problém pre všetky odvetvia, a teda aj pre celú ekonomiku.“

Ide o mimoriadny stav, preto možno hovoriť o mimoriadnej kríze pre podnikateľský sektor, potvrdzuje pre TREND úverová analytička Fincentra Zuzana Šimonová. Myslí si, že v takejto situácii by mal zasiahnuť štát. „Určite na takéto situácie musí vytvárať finančné rezervy. Ak táto situácia vyvrcholí podobne ako v Číne či Taliansku, mohlo by ísť o stav núdze. Podnikatelia už teraz počítajú straty na nízkych tržbách, najmä v oblasti cestovného i turistického ruchu, rovnako i reštauračných služieb a ďalších obchodných prevádzok,“ skonštatovala Z. Šimonová.

Rozbehnúť sa môže kolobeh problémov, ktorý nebude možné zastaviť. V takejto situácii sa napríklad zníži nákupná sila aj mimo potravinových reťazcov. „Podnikatelia sa tak nie vlastnou vinou môžu ocitnúť v platobnej druhotnej neschopnosti, keď nebudú vedieť zaplatiť nájomné za priestory, ktoré prevádzkujú. Nebudú môcť platiť zamestnancov, odvody či dane. Tento scenár môže vytvárať takzvaný domino efekt,“ dodáva Z. Šimonová.

Pre drobných podnikateľov, živnostníkov, ako aj menšie firmy, môže byť obmedzenia prevádzok či výroby doslova likvidačné. Firma už pri prvých náznakoch toho, že nebude vedieť splácať svoje dlhy, by mala podľa Maroša Ovčarika, výkonného riaditeľa portálu Finančný kompas kontaktovať banku a hľadať riešenia. „Napríklad rokovať o doklade splácania úveru, o dočasnom znížení splátok, inými slovami o novom splátkovom pláne,“ spresňuje riaditeľ.

Aké opatrenia by privítali živnostníci na zmiernenie finančných dopadov karantény:

  • Dočasné úplné zrušenie platieb sociálnych odvodov SZČO na dvoj- až trojmesačné obdobie (za marec – apríl – máj)
  • Oslobodenie dávok vyplatených zamestnancom ako náhradu za mzdu pri prekážkach na strane zamestnávateľa (niektoré firmy nebudú môcť prideľovať zamestnancom prácu z dôvodu poklesu objednávok alebo dodržiavania zákazu otvorenia prevádzok, prípadne ich zastavenia kvôli karanténe)
  • Automatické predĺženie doby splatnosti dane z príjmu z 31. 3. na 30. 6., aj v prípade, ak bolo daňové priznanie podané v riadnom termíne
  • Poskytovanie preklenovacích bezúročných pôžičiek na prevádzkové náklady prostredníctvom komerčných bánk alebo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, so splatnosťou min. 2 roky
  • Odklad splátok istiny podnikateľských úverov na obdobie aspoň 6 mesiacov pre živnostníkov a malé a stredné podniky v komerčných bankách

Prameň: Slovenský živnostenský zväz

Možnosti daňových úľav za hranicami

U nás sa štát problémami podnikateľov ešte veľmi nezaoberá, prioritne rieši akútne ohrozenie verejného zdravia, čo potvrdilo aj zasadnutie krízového štábu. Na inšpiráciu však netreba chodiť ďaleko. Stačí sa pozrieť k našim českým susedom.

České ministerstvo financií slovami Michala Žurovca, riaditeľa vonkajších vzťahov a komunikácie, v nasledujúcich dňoch predstaví presné parametre balíčka pre podnikateľov a fyzické osoby.

„Ten by mal zmierniť dopady aktuálnej situácie vyvolanej šírením koronavírusu a minimalizovať nutnosť navštevovať finančné úrady. Pre elektronické podania možno využiť dátové schránky alebo aplikáciu elektronické podanie pre českú Finančnú správu (EPO),“ spresnil M. Žurovec pre TREND. Práve preto apeloval na daňovníkov, aby s českým finančným úradom komunikovali iba dištančne a nechodili kvôli daňovým a iným formulárom na daňové úrady.  

Situácia v susednom Česku i ich legislatíva je prirodzene iná ako na Slovensku. „V súčasnosti je v Česku možné odložiť podanie daňového priznania a platenia dane iba vtedy, ak daňové priznanie pripravuje daňový poradca. Na Slovensku sú pravidlá voľnejšie,“ objasňuje na margo českých opatrení pre TREND Alexandra Gogová, hovorkyňa slovenského rezortu financií.

Novinky u daniarov na Slovensku

Náš slovenský zákon o dani z príjmu umožňuje daňovníkom odložiť podávanie daňových priznaní a tým aj splatnosti dane.

„Podanie je možné odložiť vyplnením jednoduchého tlačiva zverejneného na  webe Finančnej správy. Odklad môže byť najviac tri mesiace u každého daňovníka (okrem osobitných prípadov, napríklad ak je niekto v konkurze), prípadne najviac šesť mesiacov u tých, ktorí majú príjmy zo zahraničia,“ dodáva A. Gogová. Navyše, daňovníci môžu požiadať správcu dane o platenie preddavkov na daň z príjmov inak (splatnosť v inej výške, alebo v iných termínoch).

Podľa informácií zo slovenskej Finančnej správy, elektronicky komunikovať s nimi môže ktokoľvek, nielen povinne elektronicky komunikujúce právnické a fyzické osoby – podnikatelia. Nie je pritom potrebné fyzicky navštíviť daňový úrad.

„Aktuálne má elektronickú komunikáciu s finančnou správou zriadených približne 440 tisíc fyzických a 300 tisíc právnických osôb,“ potvrdila v správe pre médiá Ivana Skokanová,  hovorkyňa finančnej správy. Elektronicky komunikovať s finančnou správou sú klienti zvyknutí už od roku 2014, od júla 2018 je to povinnosť pre všetky fyzické osoby podnikateľov.

Dnes prišiel na tlačovej konferencii minister financií Ladislav Kamenický s novinkou aj v tejto oblasti. Informoval, že v súvislosti s šíriacim sa koronavírusom bude odložené podávanie daňového priznania. Daňovníci, ktorí nekomunikujú s Finančnou správou elektronicky a daňové priznanie podávajú v papierovej forme, nemusia svoje príjmy za minulý rok priznávať do konca marca. Bude automaticky odložené do 31. mája 2020 celoplošne bez potreby žiadosti a bez následnej pokuty. 

Finančná injekcia príde vhod

Je pravdepodobné, že mnohé sektory budú časom potrebovať istú finančnú injekciu. V Česku už prišla vláda s prvou iniciatívou. Napríklad malí a strední podnikatelia a živnostníci, ktorí boli preukázateľne ekonomicky postihnutí v dôsledku výskytu koronavírusu, budú môcť po novom požiadať o bezúročnú pôžičku od 500-tisíc až do 15 miliónov českých korún (Kč).

Rozhodla o tom vláda Andreja Babiša na rokovaní v pondelok 9. marca na podnet rezortu priemyselu a obchodu s Českomoravskou záručnou a rozvojovou bankou, pričom na to vyčlenila 600 miliónov Kč. Úverový program COVID úver má podnikateľom pomôcť s výpadkom financií, teda malo by ísť o „rýchle peniaze“. Žiadatelia budú môcť získať od apríla tohto roka bezúročný úver s dvanásťmesačným odkladom splátok a bez poplatkov.

Na Slovensku sa zatiaľ podobné opatrenia tohto typu nechystajú. Je predpoklad, že táto téma bude čoskoro aktuálna až pre novovznikajúcu vládu. Ako pre TREND  avizoval Maroš Stano, hovorca súčasného rezortu hospodárstva, otázky ohľadom postihnutých firiem sú v súčasnosti predčasné.

„Opatrenia je možné adresne pripraviť, až vtedy, keď je známy dosah na podnikateľské subjekty a v súčasnosti to nie je možné vyhodnotiť. Pozorne však sledujeme situáciu, pričom vláda komunikuje s priemyselnými zväzmi. Štát v prípade potreby môže pristúpiť ku kompenzačným opatreniam, kde sa však musí rozhodnúť na úrovni vlády,“ spresňuje M. Stano.

Viaceré riešenia tiež nespadajú do kompetencie rezortu, ale bude potrebný koordinovaný postup viacerých rezortov, najmä rezortov financií, hospodárstva, ale i práce, sociálnych rodiny a rodiny. Dopady vzniknutej situácie si pravdepodobne budú vyžadovať aj prijímanie spoločných rozhodnutí na úrovni Európskej únie. Konkrétny postup sa bude odvíjať od vývoja situácie.

Štát musí stanoviť priority

Bude nová slovenská vláda pomáhať pri dlhšie trvajúcich problémoch v rámci pandémie a následnom spomaľovaní ekonomiky, skôr veľkým, alebo i menším firmám? To je otázka, na ktorú zrejme ešte nikto nepozná odpoveď. Všetky končia pri jednej vete – uvidíme, ako sa situácia vyvinie. 

V neľahkej situácii sa ocitnú mnohé firmy. Aj zahraničné materské spoločnosti musia neraz čeliť podobným problémom vo svojich krajinách, takže zrejme nemusia mať možnosť potiahnuť tuzemské dcérske spoločnosti. „Tie firmy, ktoré sú súčasťou väčších nadnárodných firiem, spravidla majú ľahší prístup k finančným zdrojom aj v prípade poklesov cez materské korporácie. Menší podnikatelia si musia tvoriť rezervy sami,“ apeluje M. Ovčarik. 

Keďže naša krajina bude musieť podľa názoru Z. Šimonovej potiahnuť najmä veľké štátne i neštátne spoločnosti, už nebude mať zvyšné finančné zdroje na pomoc menším podnikateľským subjektom. „Žiadne vyhlásenia politikov nepomôžu situáciu riešiť, treba konať a prijať konkrétne opatrenia zo strany štátu.“

Štát však má v súčasnej pozícii neľahkú úlohu. Nová vláda pod vedením víťaza parlamentných volieb Igora Matoviča z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) ešte len vzniká a následne prikročí k vytvoreniu spoločného programového vyhlásenia.

Otázne je, ako sa promptne vysporiada s novou krízovou situáciou pod vplyvom koronavírusu, ktorý zasahuje nielen zdravotníctvo, ale celú slovenskú ekonomiku naprieč všetkými sektormi.

Rezort zdravotníctva patrí medzi najdôležitejšie rezorty, strany budúcej koalície sa však o kreslo šéfa tohto rezortu zatiaľ veľmi netrhajú. Sme v OĽANO jediní, ktorí prejavili záujem o rezort zdravotníctva. Mňa to trošku mrzí, avizoval v médiách I. Matovič.

Šesť opatrení, ktoré majú pomôcť podnikateľom v Česku

Odpustenie pokuty za oneskorené podanie daňového priznania

Plošné odpustenie pokuty za oneskorené podanie priznania k dani z príjmu fyzických osôb a úroku z omeškania, a to najneskôr do 1. júla 2020. Fakticky bude teda všetkým fyzickým osobám umožnené podať daňové priznanie a zaplatiť daň bez sankcie najdlhšie o 3 mesiace neskôr bez nutnosti preukázať dôvody súvisiace s koronavírusom. Toto opatrenie by sa mohlo dotknúť až 2,8 milióna fyzických osôb. Hlavným cieľom je zamedziť na finančných úradoch, respektíve na poštách koncentrácii fyzických osôb, ktoré nemajú povinnosť urobiť podanie daňového priznania elektronicky. 

Odpustenie pokuty za nepodanie kontrolného hlásenia

Odpustenie pokuty za oneskorené priznanie dane a pokuty za nepodanie kontrolného hlásenia vo všetkých prípadoch, keď daňovník požiada o odpustenie úroku z omeškania, pričom preukáže dôvody súvisiace s koronavírusom. Typicky môže ísť o ochorenie alebo karanténu účtovníka alebo ďalších kľúčových zamestnancov. Toto opatrenie sa dotkne všetkých daní, patriacich pod český rezort financií a má platiť pre všetky daňové subjekty (fyzické osoby aj podnikateľov).

Plošné odpustenie druhej pokuty za nepodanie kontrolného hlásenia

Plošné odpustenie druhej pokuty za nepodanie kontrolného hlásenia 1 000 Kč v roku 2020 bez nutnosti preukázať dôvody súvisiace s koronavírusom. Dnes je zo zákona automaticky odpustená prvá pokuta vo výške 1 000 Kč.

Individuálna možnosť odpustiť pokutu

České generálne finančné riaditeľstvo umožní individuálne odpustiť pokuty za nepodania kontrolného hlásenia, a to bez časového obmedzenia, ak bude preukázaná spojitosť s koronavírusom.

Plošne odpustia správny poplatok za podanie žiadosti

Plošné 75 % odpustenie správneho poplatku za podanie žiadosti o odklad platenia alebo splátok dane z dôvodov súvisiacich s koronavírusom. Poplatok sa zníži zo 400 Kč na 100 Kč.

Elektrická evidencia tržieb sa neodloží

Zo zákona nie je možné v Česku odložiť štart tretej a štvrtej vlny elektronickej evidencie tržieb, účinnej od 1. mája. Podnikatelia dotknutí koronavírusom sa napríklad nemusia obávať sankcií, pokiaľ z dôvodu nariadenej karantény nebudú schopní vybaviť všetko potrebné včas.

Prameň: Ministerstvo financií ČR

  • Tlačiť
  • 6

Tagy daňové priznanie za rok 2019, financie, Finančná správa, podnikanie, podnikatelia, štát