Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Biznis plný lenivcov: ich bývalý minister si musí množiť novinárske analýzy

24.07.2019, 17:15 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Názor | Koncom jari som dostal novinársku cenu za svoj analytický článok „Farmári neplačte – konečne podnikajte“, ktorý ukázal priepastné zaostávanie našich farmárov za konkurentmi z iných krajín EÚ. Jemnejšie toto zaostávanie potvrdzuje aj nedávno zverejnená revízia výdavkov na pôdohospodárstvo z dielne analytikov Inštitútu pôdohospodárskej politiky a Útvaru hodnoty za peniaze ministerstva financií. Návrhy na nápravu od analytikov aj týždenníka TREND by sa mali v našom poľnohospodárstve zaviesť čo najrýchlejšie a najrazantnejšie.

  • Tlačiť
  • 6

Pri nedávnej návšteve Holandska som zaregistroval, že zaostávanie našich farmárov je ešte tragickejšie, ako predtým ukázala naša analýza vychádzajúca z kumulovaných štatistických ukazovateľov.

V realite sú rozdiely ešte väčšie

Novinárskou cenou ocenená analýza ukázala, že domáci poľnohospodári síce získavajú na každý hektár obrábanej pôdy iba o pätinu nižšie priame agrárne platby aj vidiecke eurofondy ako priemerný európsky farmár, no ten z hektára vyprodukuje takmer trojnásobne vyššiu hrubú pridanú hodnotu ako slovenský roľník.

Horší sú od nás iba farmári z výrazne chladnejšieho Pobaltia. Oproti európskym lídrom, ktorými sú Holanďania, je produktivita Slovákov iba na jednej sedemnástine. Kým Slováci z jedného hektára v priemere vyťažia pridanú hodnotu 310 eur, tak Holanďania ju majú až na úrovni 5 600 eur.

Toľko hovoria štatistiky. No priamo v Holandsku som bol svedkom toho, že v praxi vyzerajú rozdiely ešte výraznejšie. Z územia, ktoré sa rozprestiera medzi niekoľkými dedinami, Holanďania pestovaním kvetov utŕžia toľko ako skoro polovica všetkých slovenských poľnohospodárov.

Neprehliadnite

V známej tulipánovej oblasti Keukenhof som videl nielen tamojšiu turistami vyhľadávanú kvetinovú záhradu, ale spoznal som aj ekonomickú výkonnosť regiónu. A tá je doslova ohromujúca.

Z plochy 20-tisíc hektárov záhrad, čo zodpovedá asi polke rozlohy Bratislavy, tam Holanďania ročne predajú do celého sveta cibuľovité kvety od tulipánov cez narcisy až po ľalie a hyacinty za 700 miliónov eur.

Celé slovenské poľnohospodárstvo vie zo svojich dvoch miliónov hektárov polí a pasienkov ročne vyprodukovať obilie, olejniny i

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Holandsko, Názory, poľnohospodárstvo