Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Biznis plný lenivcov: ich bývalý minister si musí množiť novinárske analýzy

24.07.2019 | Ivan Haluza

Diskusia (6 reakcií) Pravidlá diskusie

24.07.2019 | Juraj Mašláni

AD:
"Ide o správny podnet, lebo dnes k európskym dotáciám môžu ďalšie podpory prihadzovať aj národné vlády. (...) Toto spravodlivé určite nie je (...) vytvárajú isté nerovnosti na spoločnom trhu, a tak by mal Brusel národne obálky radšej zakázať."

Ak Brusel udeľuje EURÓPSKE agrodotácie podľa rovnakých pravidiel po všetky členské krajiny a rozdiel v agrodotáciách medzi krajinami vzniká len tým, že svojich farmárov zo SVOJHO štátneho rozpočtu podporujú aj národné vlády, nevidím v tom problém, ktorý by mal riešiť Brusel zákazom štátnych dotácií zo štátneho rozpočtu "bohatších krajín". Je suverénnym právom vlád členských krajín EÚ použiť peniaze, vyzbierané od občanov a firiem, ako uznajú za vhodné. Pravdaže, ak to neodporuje napríklad európskym smerniciach o nedovolenej štátnej pomoci.

Doteraz som nepočul, že by "chudobnejšie" krajiny žalovali tie bohatšie za ich vyššie národné agrodotácie ako nedovolenú štátnu pomoc.

Problém asi nespočíva v tom, čo má Brusel vládam zakázať, ale kam a koľko má EURÓPSKE agrodotácie smerovať a na základe akých kritérií. A vlády členských krajín nech si samé rozhodujú, či a ako podporia svojich poľnohospodárov navyše za "svoje" peniaze. Pravdaže "v medziach eurozákona", ktorý hovorí o tom, ako má vyzerať zdravý a udržateľný štátny rozpočet členskej krajiny EÚ.

Niektorí sú bohatší ako my a možu sI teda dovoliť zo svojich peňazí podporovať svoj agrosektor viac ako my. Má im to Brusel zakázať? Tak potom nech zakáže "bohatým" aj vyššie výdavky na školstvo, vedu, zdravotníctvo, kultúru, obranu a bezpečnosť.

24.07.2019 | @@@

to spôsobili dotacie ....už som pisal že v polnohospodarstve by sa dotacie mali uplne zrušiť prave tieto znemožnuju tym čo chcu v tejto oblasti podnikať a maju važny zaujem ...namiesto toho sa tam natlačili len špekulanti ktory chcu zarabať na štatnyhc dotaciach prave oni nedovolia tam vpustiť tych čo by z toho vytažili viac lebo takto by oni sami prišli o dobry biznis .....v prvom rade je to nezmysel aby štat takto platil tychto špekulatnov a vytlačal tym čo tam chcu skutočne niečo pestovať a v druhom rade je to že su to peniaze danovych poplatnikov o ktore ich štat pripravuje ...každy rok ide do polnohospodarstva 1,2 mld eur (z toho cca 500 milionov ako priame dotacie ) podla mna by cena štatu do polnohospodarstva mala byť 0 eur takto by danovy poplatnici neprichadzali o svoje peniaze lebo ak si tych 1,2 mld rozdelime na 2,5 miliona pracujucich na slovensku tak je to na každeho jedneho 480 eur ročne alebo 40 eur každy mesiac zo zarobku ..... pre porovnannie vlaky zadarmo vychadzaju cca na 30 milionov eur ročne čiže len jednoročne štatne vydavky na polnohospodarstvo by pokryli vlaky zaramo na 30 rokov takže len za poslednych 10 rokov sme do polnohospodarstva naliali 300 rokov vladkov zadarmo len aby na tom nejaka skupina špekulantov zarobila

25.07.2019 | NCRD

Zavináč, výnimočne s tebou súhlasím.

07.08.2019 | IvanPe

Vlaky zadarmo vychadzaju na 51M € rocne a pracujucich je 2,588M €. Len pre poriadok.

25.07.2019 | NCRD

Dobrý článok, každá dotácia ničí trh.

25.07.2019 | HlasNaHlas

Je to pravda. Dotácie ničia trh. Ale čo bráni našim poľnohospodárom, prenajať si alebo kúpiť si pole v Holandsku a podnikať tam? Vôbec nič. Nech si teda kúpia 5 krát drahšiu pôdu a vodu, nech platia vyššie holandské dane a odvody a nech dostávajú holandské dotácie. Alebo nemecké, francúzske či dánske. Ak by sa na to dali, čo by zistili? Že pri rovnakých podmienkach zaostávajú tak ako predtým na Slovensku. Lebo dnes nie je problém vyrobiť, ale vyrobiť kvalitne, poskytnúť dodatočné služby a dobre predať. A v tomto boli a sú Slováci vždy ľaví, aj aj budú. To vidno na na vzorkách z obyvateľstva, ergo, na našej vláde.