Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Boj o šéfa RTVS ukazuje, že sme stratili ďalší rok

16.06.2017, 17:30 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Názor | Nie je hlas ako hlas. Jeden chýbal Jaroslavovi Rezníkovi k tomu, aby vystriedal na poste riaditeľa RTVS Václava Miku. Ostatní kandidáti, ktorí nezískali ani ten jeden hlas, pochopili, že v tejto hre politikov boli len bezvýznamným krovím. Stálo im to za to?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Trpkú príchuť, príchuť potupy, má jeden získaný hlas pre Zuzanu Ťapákovú. Jej sny o šéfovaní v Mlynskej doline sa začali po tom, čo predseda Smeru Robert Fico odporučil ministrovi zahraničných vecí, aby využil jej služby. A skončili sa nadobro (a navždy) potom, čo Zuzana Hlávková odkryla pozadie jej účinkovania na ministerstve. Rozhodlo to, že šéf najsilnejšej strany stavil na iného koňa.

O čo im ide

Druhé kolo hlasovania o hlave RTVS sa uskutoční už v utorok. Politici z Mosta-Híd chcú cez víkend rokovať s vlastným poslaneckým klubom, čo v tejto situácii robiť. Isté je, že pred voľbou sa chystalo V. Miku podporiť niekoľko vlastných poslancov. Na koberec si chce Béla Bugár zavolať oboch kandidátov. Víkend chce využiť aj šéf SNS Andrej Danko na to, aby pre J. Rezníka získal nejaké hlasy navyše.

Neprehliadnite

Výsledok sa ukáže v utorok. Už v piatok však bolo úplne jasné, že nikomu z trojkoalície nejde o to, aby post riaditeľa RTVS obsadil odborne najlepší kandidát, ale taký, kto im bude najlepšie slúžiť. Je to obyčajný politický obchod, v ktorom si A. Danko myslí, že J. Rezník mu pomôže získať stratené preferencie, R. Fico zase kalkuluje, že J. Rezník bude s jeho Smerom v budúcnosti dobre „kooperovať“. Aspoň tak, ako to robil s Mečiarovým HZDS. 

Dohodnú sa, aj keby nechceli

Politická koaličná karavána teda ide napriek nezhodám pri voľbe šéfa RTVS svojím tempom ďalej. Potvrdil to B. Bugár, keď povedal, že vylúčiť nemožno žiadne riešenie – dokonca ani zahlasovanie Mosta-Híd za dosiaľ pre nich neakceptovateľného J. Rezníka.

Jedna vec je však podľa B. Bugára jasná. Most-Híd v druhom kole voľby šéfa RTVS nepodporí Václava Miku. „Rozbíjať si koalíciu kvôli pánovi Mikovi určite nebudeme,“ vyhlásil B. Bugár.

Verejnosť teda môže ďalej „spokojne“ spávať. Má istotu, že ani toto personálne nedorozumenie nenahlodá pevné základy koalície. Nenaruší ich ani ďalší spor, ktorý musí šéf Mosta-Híd paralelne riešiť so šéfom Smeru. Vznikol dosť nečakane okolo nominácie štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej (za Smer) do Súdnej rady. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) považuje jej nomináciu za neprijateľnú. Je to pre ňu natoľko principiálna otázka, že zvažuje aj odchod z vlády.

Nič také sa ale určite neudeje, lebo B. Bugár nedopustí, aby sa koaličná trojka rozpadla. Pre jeho stranu je životne dôležité udržať sa v nej. A preto sa dohodne.

Verejnosť si o tom celom myslí svoje. Výstižne to za občanov v parlamente povedal tento týždeň prezident Andrej Kiska.

Podľa neho sme nikdy v 25-ročnej histórii modernej Slovenskej republiky nemali taký široký priestor na riešenie veľkých, podstatných problémov, ktoré nás dlhodobo trápia.

Máme príležitosť prostredníctvom verejných politík pohnúť dôležitými vecami. Ako sme ju využili? Podľa prezidenta ani najväčší optimisti nemôžu povedať, že doterajšia forma angažovania sa politikov viedla k upokojeniu verejnosti. Že ukázala ľuďom na Slovensku poctivú cestu zo slepej uličky.

„Naopak, bez schopnosti či ochoty presadiť riešenia viedla k jedinému možnému výsledku — k prehĺbeniu nedôvery k štátu a k politikom, ktorí ho reprezentujú,“ zhodnotil prezident.

Stratený rok. Politici majú iné priority. Krajina je v pasci, Robert Kaliňák naďalej vo funkcii, boj proti korupcii existuje len v hlave premiéra. Takto teda ten boj s fašistami nevyhráme.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy Jednou ranou, koalícia, Názory, RTVS