Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bratislava chce od Airbnb vyberať daň

13.07.2017, 05:01 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Hlavné mesto Bratislava tvrdí, že víta všetky služby, ktoré pomáhajú rozvoju cestovného ruchu v meste. Zároveň sa však ako iné európske metropoly chystá na známu a čoraz obľúbenejšiu aplikáciu na sprostredkovanie krátkodobých ubytovacích služieb Airbnb.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Chcú daň z ubytovania

Momentálne je na webe uverejnených vyše 300 inzerátov na ubytovanie. Mesto urobilo kontrolu 93 ponúk ubytovania v bytoch či domoch na webe. Zistilo, že len dvaja prenajímatelia sa zaregistrovali ako platitelia dane.

Poskytovatelia ubytovania sú podľa všeobecne záväzného nariadenia v Bratislave povinní odvádzať daň z ubytovania mestskej časti, v ktorej služby poskytujú. V tomto prípade je však sprostredkovateľom služby zahraničná spoločnosť. Poskytovatelia ubytovania (hostitelia) vystupujú na webe Airbnb pod krstnými menami alebo pod rôznymi prezývkami a hlavné mesto o nich nemá ani základné osobné údaje. Samotná adresa domu a bytu je vidieť až po rezervácii ubytovania a zaplatení peňazí na účet Airbnb.

„Preto nemôže mesto vyzvať poskytovateľa tohto ubytovania na to, aby si splnil daňovú povinnosť tak ako iní poskytovatelia ubytovacích služieb v hoteloch či penziónoch. Spoločnosť Airbnb v americkom San Franciscu sme preto vyzvali, aby na svojej internetovej stránke upozorňovala na miestne daňové zákony a taktiež informovala o postupe nahlásenia daňovej povinnosti,“ opísala kroky mesta hovorkyňa Zuzana Onufer.

Neprehliadnite

Bratislava navrhla, aby do konečnej sumy za ubytovanie bola zahrnutá aj daň za ubytovanie, ktorú Airbnb následne prevedie hlavnému mestu. Ide o podobný systém, aký funguje napríklad v Amsterdame. Iné obmedzenia tejto služby zatiaľ mesto nepripravuje.

Kroky k vyššiemu výberu tejto dane urobila Bratislava ešte vlani. Vo všeobecne záväznom nariadení poslanci zvýšili daň z ubytovania pre turistov za prenocovanie v hoteloch a penziónoch z 1,65 eura na 1,70 eura na noc. Slováci, ktorí prišli do hlavného mesta za prácou, daň z ubytovania neplatili, keďže si vybavili v Bratislave prechodný pobyt. Po novom však táto možnosť padla. Magistrátu táto zmena mala do mestskej kasy priniesť okolo 4 milióny eur. Koľko by mala priniesť daň z Airbnb, to mesto nevie konkretizovať.

Pozitívne sa ale vyjadrilo k novele zákona o miestnych daniach, ktorú sa snažila presadiť trojica koaličných poslancov. Okrem iných zmien navrhli zdaňovať daňou z nehnuteľnosti aj poschodia v domoch. Podľa novely mali daň z ubytovania platiť od januára už ubytovacie zariadenia, hotely a penzióny, a nie ubytovaní, tak ako je to teraz. Novelu však kvôli kritike poslanci stiahli z pripomienkového konania.

Obmedzovanie služby

Turisti zdieľané ubytovanie využívajú čoraz viac. Veľké mestá sa zase na druhej strane snažia túto službu obmedzovať. Berlín, New York, San Francisco, Londýn, Viedeň, Paríž, Amsterdam, Salzburg, Barcelona už zažali zdieľané ubytovanie regulovať alebo sa s majiteľmi Airbnb dohodli na pravidlách.

Holandsko

V Európe bol Amsterdam jedným z prvých miest, ktoré začalo Airbnb regulovať. V súčasnosti sa musí hostiteľ na mestskom úrade registrovať a nemôže ubytovávať dlhšie ako 60 dní ročne. Musí tiež platiť poplatky. Tie sú zahrnuté do ceny už v objednávke. Airbnb v Amsterdame prevádzkuje telefonickú linku na sťažnosti. Ak sa susedia veľmi sťažujú na ubytovaných, môže mesto hostiteľovi odobrať povolenie na činnosť.

Paríž

Francúzsky zákon umožňuje ponúkať len vlastné hlavné bývanie a na maximálne 120 dní v roku. Prenájom vedľajšieho bývania je prísne regulovaný a hrozí zaň pokuta 100-tisíc eur. Paríž ubytovací poplatok necháva vyberať Airbnb.

Zdroj: SITA / AP

Berlín

Berlín sa rozhodol zasiahnuť preto, že raketovo rástli nájmy tamojších bytov. Preto mesto pod hrozbou vysokej pokuty zakázalo prenajímať celé nehnuteľnosti cez Airbnb. Jednotlivé izby je možné prenajímať. Na prenájom iného bytu, než v ktorom prenajímateľ býva, je potrebné osobitné povolenie, ktoré úrad väčšinou neudeľuje. Za porušenie je pokuta až 100-tisíc eur.

Barcelona

V Barcelone miestnym obyvateľom vadilo, že turisti využívajúci v aplikácii viac ako 20-tisíc ponúkaných bytov prepĺňali mesto a začali vytláčať obyvateľov z centra na okraj mesta. Zároveň tretina ubytovateľov ponúkala viac než jeden byt. Mesto potom zaviedlo povinnú registráciu každého inzerovaného bytu. Keď kontrolou zistilo, že neregistrované byty sú naďalej v ponuke, dalo priamo Airbnb pokutu 600-tisíc eur. Airbnb sa odvolalo.

Zdroj: SITA / AP

Viedeň

Vo Viedni platí zákon, podľa ktorého sa musí každý, kto ponúka ubytovanie v súkromí cez platformu ako Airbnb, registrovať na magistráte ako platiteľ poplatku z ubytovania. Zároveň musia sprostredkovatelia poskytnúť mestu údaje o ponukách a hosťoch. Mesto tiež vyvinulo softvér, ktorým získava údaje priamo z webu. Tie mu budú slúžiť ako podklady ku kontrole prenájmov. Keď pri kontrole nájdu byt, ktorý nie je na magistráte registrovaný, dostane prenajímateľ pokutu 2 100 eur.

Praha

O regulácii zdieľaného ubytovania sa snaží aj Praha. Nebude ho riešiť vyhláškou, ale zákonom. Úrad vlády už vypracoval analýzu zdieľanej ekonomiky. Mesto sa obáva toho, že hlavne centrum sa môže vyľudniť od stálych obyvateľov. V Prahe 1 sa prenajíma cez Airbnb okolo 3 500 bytov. To je skoro štvrtina zo všetkých bytov v tejto mestskej časti. Pritom len vyše 420 prenajímateľov odvádza poplatky radnici. Podľa starostu Oldřicha Lomeckého nechce Praha 1 skončiť ako skanzen, kde nebudú bývať ľudia, a preto volá po nových pravidlách pre zdieľané bývanie. V Prahe je celkovo na webe okolo 11 500 ponúk na ubytovanie.

PrahaZdroj: Ján Blažej

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy airbnb, Bratislava, daň, prenájom