Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Brexitová neistota: najbohatší Brit investuje miliardy do závodu v Belgicku

16.01.2019, 09:59 | TASR

Najbohatší Brit, miliardár Jim Ratcliffe, investuje tri miliardy eur do vybudovania petrochemického závodu v belgických Antverpách. Obavy z ochromenia obchodu v Spojenom kráľovstve po brexite sa tak tejto investície netýkajú.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Brexit

Ineos, jeho súkromná chemická firma a jedna z najväčších britských spoločností, oznámila investíciu v utorok popoludní, len niekoľko hodín predtým, ako parlament väčšinou hlasov zamietol dohodu o podmienkach odchodu Británie z Európskej únie (EÚ).

Po tejto historickej porážke si mnohí kladú otázku, čo bude ďalej? Spoločnosť Ineos už predtým informovala, že si vyberá, v ktorej európskej krajine umiestni svoj nový projekt krakovania etánu za tri miliardy eur. Ide o najväčšiu investíciu do európskeho chemického sektora za 20 rokov a pre belgickú ekonomiku bude veľkým prínosom.

Neprehliadnite

Najnovšia Ratcliffova investícia prichádza v čase, keď neistota v súvislosti s brexitom zastavila investičné plány drvivej väčšiny firiem na britských ostrovoch. Nový petrochemický komplex bude spojený potrubím s existujúcimi závodmi spoločnosti Ineos v Európe, ktoré vyrábajú polyméry.

„Naša investícia do krakovania plynu je najväčšia svojho druhu v Európe za viac ako jednu generáciu a predstavuje dôležitý vývoj v európskom petrochemickom priemysle,“ vyhlásil J. Ratcliffe.

J. Ratcliffe vybudoval svoju firmu „z ničoho“. Odkúpil nechcené chemické divízie od spoločností ICI, BP a BASF a využil ich na spracovanie vedľajších produktov, ktoré ropné a plynárenské giganty nemohli použiť.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Brexit

Diskusia (0 reakcií)