Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bulhari rozbili sieť podvodníkov, ktorí prali milióny

07.01.2016, 19:45 | ČTK

V Bulharsku rozbili sieť, ktorá cez fingované spoločnosti „prala” milióny eur vylákané z firiem v šiestich štátoch. Peniaze prichádzali zo zahraničia na účty týchto spoločností v bulharských bankách, z ktorých potom podvodníci vyberali veľké čiastky v hotovosti. Zadržaní boli 14 podozriví, informovali bulharské médiá s odvolaním sa na vyjadrenie prokuratúry.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Bulharsko

Tento megasystém podľa serveru 24časa.bg fungoval minulý rok od októbra do 30. decembra. Zapojené boli do neho dve desiatky falošných spoločností, ktoré dokázali vybrať celkovo dva milióny eur v hotovosti. „Vďaka vyšetrovaniu sa podarilo zabrániť vybratiu ďalších piatich miliónov,” dodal plovdivský prokurátor Rumen Popov.

Čiastky prevádzané zo zahraničia sa pohybovali medzi 400- až 450-tisíc eurami. Prichádzali na kontá bulharských obchodných spoločností, ktoré boli zaregistrované s kapitálom dva a päť levov (1,02 až 2,56 eura) niekoľko dní pred realizáciou prevodov. Ako dôvod pohybu tak veľkých čiastok páchatelia uvádzali obchodné zmluvy, ktoré však v skutočnosti neexistovali.

Sieť sa podarilo odhaliť v decembri vďaka upozorneniu, ktoré dostala tajná služba DANS. Týkala sa Plovdivčana, ktorý založil spoločnosť s kapitálom vo výške dva levy a niekoľko dní nato, 22. decembra, prišlo na jeho účet 486-tisíc levov.

Pri overovaní informácie sa potom zistilo, že posledný deň v roku má na konto pribudnúť ďalších 500-tisíc eur. Vyšetrovaním sa podarilo odhaliť ďalších účastníkov tohto podvodného systému.

Podľa vyšetrovateľov pôsobili podvodníci na území šiestich členských štátov EÚ, vrátane Francúzska. Postihnutých je viac ako desať zahraničných firiem. Pri záťahu zadržala polícia 14 osôb. Deväť už bolo obvinených a na troch bola uvalená väzba.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Bulharsko

Diskusia (0 reakcií)