Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čakajte list od Sociálnej poisťovne. Oznámi vám výšku poistného

04.07.2019, 07:00 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

Sociálne odvody sa živnostníkom a ďalším samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) môžu na rozdiel od zdravotných odvodov meniť dvakrát ročne. V januári sa upravujú podnikateľom, ktorí platia poistné z minimálneho vymeriavacieho základu. Druhýkrát sa poistné mení od júla, a to podľa výsledkov daňového priznania za predchádzajúci rok.

  • Tlačiť
  • 0

Termín i výšku odvodov si musel podnikateľ v minulosti ustriehnuť sám. V súčasnosti má o starosť menej. Nemusí nič prepočítavať a Sociálna poisťovňa mu do 22. júla automaticky oznámi v liste aktuálnu výšku poistného. Upozorní ho tiež, ak mu povinnosť platiť odvody zanikne.

Informáciu dostane aj SZČO, ktorej od júla vznikne povinnosť platiť odvody. Ak podala daňové priznanie k dani z príjmov v riadnej lehote, čiže do 1. apríla, a mala za minulý rok príjem z podnikania vyšší ako 5 724 eur (presiahol 12-násobok polovice priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov) musí začať povinne platiť poistné do Sociálnej poisťovne. Ak dosiahla príjem rovný alebo nižší ako 5 724 eur, povinné sociálne poistenie jej nevzniká alebo zaniká, ak doteraz platila odvody.

Neprehliadnite

Ak SZČO nebude súhlasiť s odvodovou povinnosťou alebo obdobím jej trvania, môže podať námietku v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do ôsmich dní od doručenia oznámenia.

Poistné v novej výške budú potom živnostníci a ostatné SZČO povinní prvýkrát zaplatiť do 8. augusta.

Odložené priznanie

Pre živnostníkov, ktorí mali odklad daňového priznania, platia

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Sociálna poisťovňa, sociálne odvody

Diskusia (0 reakcií)