Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cestovné príkazy bez bolenia hlavy

17.10.2013, 19:33 | TREND.sk

[Aktualizácia 13. 1. 2014] Recenzujeme online služby pre ľahšie podnikanie | Chodíte často na služobné cesty? A nemáte vždy poruke šikovnú asistentku ani obetavú účtovníčku? Potom určite viete, aká krížová cesta je papierové vyúčtovanie viacdennej pracovnej cesty cez tri krajiny s tromi rôznymi menami. Hľadali sme online služby, ktoré trápenie vedia uľahčiť.

 • Tlačiť
 • 1

Tagy

cloud, poradňa

Predpisy upravujúce oblasť cestovných náhrad sú v každej krajine veľmi špecifické, preto je zbytočné medzi takto zameranými online službami hľadať medzinárodnú konkurenciu. Našli sme tri slovenské weby spĺňajúce základné kritérium – že ponúkajú niečo viac ako len stiahnutie formulára na vytlačenie a následné rukopisné vyplnenie.

eCestak.sk

Najprepracovanejšia z recenzovaných služieb má formu modernej cloudovej aplikácie. Autori by mohli popracovať na grafike používateľského rozhrania, no podstatnejšie sú funkcie:

 • Cestovné príkazy sa zrozumiteľne vypĺňajú „krok za krokom“, teda nie ako jeden veľký formulár.
 • Po vyplnení príkazu sa vygeneruje vyúčtovanie pracovnej cesty. Hodnoty prevzaté z príkazu možno upraviť.
 • Zadané hodnoty sa vo formulári automaticky validujú a aplikácia vyráta vypočítateľné položky. Na menové prepočty sa využívajú aktuálne kurzy ECB.
 • Aplikácia si vyžaduje povinnú registráciu, čo zároveň znamená možnosť archivácie dokumentov, vytváranie nových cesťákov kopírovaním starších, či predvyplnenie hodnôt ako meno pracovníka či názov oddelenia z údajov zadaných do používateľského profilu a adresára pracovníkov.
 • Tlačenie je vyriešené exportom do PDF, čiže vytvorený dokument sa dá nielen vytlačiť, ale bez ďalšieho konvertovania aj odoslať emailom na schválenie či archiváciu. Aplikácia pracuje aj s prílohami (napríklad naskenové pokladičné bloky).
 • eCestak dokáže spracovať prerušenie pracovnej cesty na súkromné účely.

Aktualizácia 13. 1. 2014:

 • Pri prvom testovaní na jeseň 2013 nás sklamalo, že aplikácia nevypočítala náhrady za použitie súkromného auta, hoci údaje o spotrebe a cene PHM bolo možné zadať. Tvorca aplikácie zareagoval a pred Vianocami funkciu do vyúčtovania pracovnej cesty doplnil.
 • Okrem toho pribudla rozsiahlejšia funkcionalita podnikovej registrácie. Tá je len jedna, no používateľov môže byť viacero. Ich účty sú prepojené s podnikovou registráciou a cesťáky majú jednotné číslovanie. Správca podnikovej registrácie má na jednom mieste prehľad o vytvorených cestovných príkazoch s možnosťou editácie. Do formulárov je možné pridať logo firmy.

Službu nájdete na adrese eCestak.sk. Jej využívanie je bezplatné.

eCestak: vyúčtovanie pracovnej cesty

Zdroj: eCestak.sk

Cestovnyprikaz.sk

Jednoduchý online formulár zobrazujúci známe tlačivá príkazu a vyúčtovania v interaktívnej forme. Obsahuje aj nápovedu k niektorým poliam (napríklad vyhláškou určenú výšku stravného) alebo pomôcky (kalendárik na ľahšie vypĺňanie dátumov). Súčty sa vypočítajú automaticky.

Od toho istého autora pochádza aj webaplikácia (v beta verzii), ktorá pracuje s rovnakým rozhraním, no po registrácii umožňuje aj ukladanie formulárov a vytváranie kópií z nich. Bezplatnú službu nájdete na adrese Cestovnyprikaz.sk.

Cestaky.eu

Túto webaplikáciu na prvý pohľad robil niekto z prostredia veľkých podnikových systémov. Nebolo by to na škodu, ak by okrem cestovného príkazu vedela urobiť aj vyúčtovanie a keby neustále nepadala (možno sme počas testovania mali smolu). Na druhej strane vypočítava aj náhrady za použitie súkromného auta a dá sa použiť aj pre firmu so sídlom v ČR. Aplikácia je bezplatná a nevyžaduje si registráciu. Nájdete ju na adrese Cestaky.eu.

 • Tlačiť
 • 1

Tagy cloud, poradňa