Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chceme zdaniť Uber či Airbnb a možno budeme mať len výdavky na súdne spory

27.03.2018, 05:02 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Slovensko je jednou z prvých krajín, čo chcú zdaniť subjekty, ktoré svoj biznis založili na digitálnej platforme. Ide napríklad o Uber, Airbnb či Booking.com. Na Slovensku by malo pôsobiť pätnásť takýchto spoločností.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

airbnb, dane, Uber

Podľa novely zákona o dani z príjmov sa majú od 1. januára transakcie zrealizované v SR zdaňovať na Slovensku. Spoločnosti prevádzkujúce u nás digitálne platformy, si mali do konca februára zaregistrovať u nás stálu prevádzkareň. Keď ju budú mať, príjmy stálej prevádzkarne zdania prostredníctvom daňového priznania.

Neprehliadnite

Ak si ju nezaložia, budú musieť platiť daň tí slovenskí podnikatelia, ktorí tieto aplikácie využívajú. Teda ide o vodičov taxíkov, daňovníkov, ktorí prenajímajú cez Airbnb.

„My v žiadnom prípade nechceme, aby sa daňová povinnosť preniesla na tuzemských malých podnikateľov. Podnikli sme preto viaceré kroky na to, aby sme prevádzkovateľov digitálnych platforiem upozornili na ich povinnosti,“ konštatovala hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová.

Daniari pred časom poslali spoločnostiam listy, v ktorých ich upozornili na novú povinnosť mať zriadenú stálu prevádzkareň. Zároveň ich informovali, že ak si nesplnia povinnosť registrácie stálej prevádzkarne, správca dane ich zaregistruje „z úradnej moci“.

Registrácia stálej prevádzkarne digitálnej platformy umožní, aby daňovníci poskytujúci prepravu alebo ubytovanie nemuseli zrážať daň z platieb za sprostredkovanie. 

„Na naše upozornenie nám už prišla aj jedna žiadosť o registráciu z Českej republiky,“ pripomenula I. Skokanová.

Dvojité zdanenie?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy airbnb, dane, Uber