Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Daň z motorových vozidiel za auto zamestnanca

21.01.2016, 05:30 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ, ktorý vypláca zamestnancom cestovné náhrady za osobné motorové vozidlo, ktoré sa ale nepoužíva na podnikanie. Ako vypočíta zamestnávateľ daň z tohto motorového vozidla, ktoré sa používalo skoro každý mesiac do roka, ale spolu do iba 25 dní v roku? Platí daňovník daň len za týchto 25 dní alebo za celý rok? Kde v daňovom priznaní sa uvedie táto skutočnosť a či je potrebné zohľadniť aj dátum prvej evidencie tohto motorového vozidla.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Za zdaňovacie obdobie roka 2015 vzniká daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel zamestnávateľovi, ktorý vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za používanie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie (ďalej len "vozidlo zamestnanca") už prvým dňom mesiaca, v ktorom k takémuto použitiu došlo a zaniká posledným dňom mesiaca v ktorom došlo k ukončeniu použitia vozidla zamestnanca zamestnávateľom. 

Prakticky to znamená, že ak sa vozidlo zamestnanca použilo čo i len jeden deň v mesiaci, zamestnávateľovi vzniká daňová povinnosť vo výške 1/12 ročnej sadzby dane. T. j. ak sa vozidlo použilo v každom mesiaci roku čo i len jeden deň, zamestnávateľovi vzniká daňová povinnosť vo výške ročnej sadzby dane. 

Čo sa týka zníženia, resp. zvýšenia ročnej sadzby dane na základe uplynutia doby od prvej evidencie vozidla (ďalej len "vek vozidla"), vyššie uvedené úpravy sa vzťahujú aj na vozidlo zamestnanca.  Chceli by sme vás upozorniť, že v riadku č. 20 daňového priznania sa uvádza práve pomerná výška dane, ktorá je daná súčinom počtu mesiacov, v ktorých sa vozidlo zamestnanca používalo u zamestnávateľa a 1/12 príslušnej ročnej sadzby upravenej podľa „veku" vozidla a prípadnej "ekologickej" úľavy. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)