Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daniari na stope. Na týchto prehreškoch vás môžu lapiť

04.02.2020, 11:00 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Dlhodobo vykazovaná daňová strata, minimálny základ dane alebo opakované vykazovanie nadmerného odpočtu. Aj to môžu byť hlavné dôvody na návštevu daniarov.

  • Tlačiť
  • 4

Niekoho nestretne daňová kontrola ani raz za desaťročie, k inému chodia z daňového úradu pravidelne. Dane na vyložene hrane pritom trápia mnohých podnikateľov, otázne je, do akej miery sa ich podarí daniarom odhaliť. Lebo bez porušovania zákonov to na Slovensku jednoducho nejde.

Ako vyplynulo z vlaňajšieho prieskumu Združenia podnikateľov Slovenska, každý tretí podnikateľ má problém s množstvom legislatívy a častými zmenami zákonov. Potvrdzuje to aj Miroslava Vojteková, daňová poradkyňa spoločnosti LeitnerLeitner: „Len za uplynulých 12 mesiacov sme napočítali 31 novelizácií zákonov, ktoré pre podnikateľov znamenajú až 1525 rôznych zmien. Podnikatelia si musia byť vedomí, že za nedodržanie povinností im hrozia sankcie.“ Avšak nielen tie, mnohé nedostatky môže odhaliť daňová kontrola. Inak tomu nebude ani v roku 2020.

Sporné prepojenia spriaznených firiem

Prečo príde k niekomu daňová kontrola aj párkrát do roka a k inému raz za desať rokov? Jednoznačné pravidlo na to neexistuje a daniari svoje postupy spravidla taja. Kontrolóri už idú viac na istotu za problémovými subjektami, napríklad vlani vykonali okolo 8-tisíc daňových kontrol.

Najčastejšie kontrolovanou daňou je za obdobie posledných rokov daň z pridanej hodnoty, pri ktorej aj vzniká najviac problémov z pohľadu minulosti. „V poslednom období pozorujeme aj zvýšený nárast daňových kontrol zameraných na transferové oceňovanie. Pri nich bývajú daňové doruby násobne väčšie v porovnaní so štandardnou kontrolou dane z príjmov,“ prezrádza pre TREND Michal Jelínek, partner poradenskej spoločnosti V4 Group.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy dane, daňová kontrola, daňový poriadok, daňový raj, podnikanie, úrad