Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Dodávateľ zanikol. Komu uhradiť faktúru?

24.09.2015, 05:40 | Mgr. PhDr. Marián Ráno, audítor

Eseročke, ktorá je mesačný platiteľ DPH, bola v septembri tohto roku doručená faktúra od dodávateľa s dátumom dodania júl 2015. Dodávateľská firma ale zanikla v auguste 2015 zlúčením. Komu a ako má eseročka uhradiť túto faktúru? Je firma, pod ktorú naša dodávateľská firma zlúčila, povinná doručiť nám oznámenie ohľadom pohľadávok a záväzkov? Ako zaúčtujeme spomínanú došlú faktúru, keď už dodávateľská firma neexistuje?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Problém je skôr právneho charakteru ako účtovného. Otázne je, prečo prišla faktúra teraz k Vám od firmy, ktorá už neexistuje. 

Vychádzajúc však z popisovanej situácie, ak služba alebo tovar boli dodané v júli, tak ich musela dodať pôvodná firma a aj DPH musela tak odviesť pôvodná zaniknutá firma. V kontrolnom výkaze teda figuruje IČ DPH starej firmy.

 Z toho dôvodu by sa mala daná faktúra zaúčtovať oproti zaniknutej spoločnosti. Tým pádom sa faktúry spárujú v súvislosti s vykazovaním v kontrolných výkazoch. 

Pokiaľ ide o úhradu faktúry, treba s právnym nástupcom (firma s ktorou sa zlúčila s.r.o.) konzultovať, či bankový účet, ktorý je uvedený na faktúre, ešte existuje a ak nie, nech poskytne iný účet. Vzhľadom k tomu, že mu chcete zaplatiť, by s tým nemal mať nejaký problém. Skúste pozrieť napríklad internetovú stránku nástupníckej firmy, či tam nemá zverejnené číslo účtu. 

V právnych predpisoch sme nenašli povinnosť zanikajúcej alebo nástupníckej firmy doručiť oznámenie ohľadom pohľadávok svojim dlžníkom. Má sa zrejme za to, že zverejnenie v obchodnom registri je postačujúce a veriteľ -  nástupnícka spoločnosť vo vlastnom záujme poskytne potrebnú súčinnosť dlžníkom pokiaľ ide o inkaso pohľadávky od dlžníkov. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Solidita logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy poradňa, účtovná poradňa

Diskusia (0 reakcií)