Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Exekúcia je vyplatená. Dostanem hypotéku?

23.05.2017, 04:57 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Financovanie bývania: Nesplácanie predchádzajúceho bankového úveru posudzujú banky prísnejšie

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Vo februári som mal exekučné konanie, výsledkom ktorého bolo vyplatenie celej dlžnej sumy a príslušných trov. Teraz by som si chcel vybaviť hypotéku. Zistí banka, že bolo voči mne vedené exekučné konanie a schváli mi hypotekárny úver?

Neuvádzate, aký typ exekučného konania bol voči vám vedený. Existuje viac typov exekúcií. Je to napríklad exekúcia z dôvodu nesplácania bankového prípadne nebankového úveru, ďalej exekučný titul k podlžnostiam voči sociálnej a zdravotnej poisťovni, daňovému úradu,  ale môžu to byť aj rôzne iné nedoplatky (napríklad pokuta z dopravného podniku), ktoré si veriteľ vymáha prostredníctvom exekučného titulu. 

Ak vo vašom prípade bolo vedené exekučné konanie z dôvodu nesplácania úverov, je malá pravdepodobnosť, že vám banka hypotéku poskytne. Meškanie splátok si vie banka skontrolovať v úverovom registri. 

V prípade, že ste si neplnili úverové záväzky iba nedávno, odporúčame s podaním žiadosti o hypotéku, a to dovtedy, kým nebudete mať „čistý“ úverový register,  aspoň pár mesiacov, prípadne aj kalendárny rok. 

V úverovom registri sa nesplácanie hypotéky eviduje štandardne do konca splatnosti úveru a počas nasledujúcich piatich rokov. Ak ste už aj podlžnosť vyplatili, úverový register vám ani na základe žiadosti nevymaže omeškanie splátok.

Pri iných typoch exekúcií, kde nie je nesplácanie evidované v úverovom alebo nebankovom registri, zastávajú banky rôzny postoj pri posudzovaní žiadosti o hypotéku. Niektoré by vám žiadosť zamietli, kým iné by vám, v prípade už vyplatenej exekúcie, hypotéku poskytli. 

Odporúčame obrátiť sa na hypotekárneho makléra, ktorý spolupracuje so všetkými bankami a poradí vám so správnou voľbou. Ak by ste sa pokúšali požiadať o hypotéku vo viacerých bankách na vlastnú päsť, nemuselo by to byť s dobrým výsledkom. V prípade zamietnutia vašej žiadosti viacerými bankami by vám iné banky tiež nemuseli poskytnúť hypotéku z dôvodu zamietnutých úverov.

Ak ste exekúciu zdedili, je potrebné banke predložiť všetky potrebné doklady. Určite skutočnosť, že exekúcia nenastala vašim pričinením bude pre vás poľahčujúcou skutočnosťou. 

Ideálne je nežiadať o hypotéku v banke, kde už máte zriadený bežný účet alebo akékoľvek vklady. Táto banka je totiž pri poskytnutí úveru obozretnejšia, pretože práve u nej ste mali ešte nedávno blokované finančné prostriedky.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných)

BSG

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy poradňa, právna poradňa

Diskusia (0 reakcií)