Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fabušov mäsokombinát znovu čelí hrozbe konkurzu

15.04.2019, 11:51 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

Okresný súd v Trenčíne začal konkurzné konanie voči Púchovskému mäsovému priemyslu (PMP), ktorý je spájaný s podnikateľom Antonom Fabušom. Informáciu zverejnil Obchodný vestník 12. apríla. Stalo sa tak na návrh predstavenstva samotnej firmy, ktorá je v reštrukturalizácii.

  • Tlačiť
  • 0

Začiatok konkurzného konania nie je ešte vyhlásením samotného konkurzu, v ktorom prichádza k speňažovaniu majetku a uspokojeniu veriteľov.

Podľa zákona, ak sa konkurzné konanie začalo na základe návrhu dlžníka, čo bol tento prípad, súd najneskôr do piatich dní od jeho začatia vyhlási na majetok dlžníka konkurz alebo dlžníkovi v rovnakej lehote ustanoví predbežného správcu, ak má pochybnosti o jeho majetnosti.

Neprehliadnite

Nejde pritom o prvý pokus dostať Fabušov mäsokombinát do konkurzu. Podľa Hospodárskych novín, ktoré o konkurze informovali ako prvé, sa o to pred zhruba dvomi rokmi pokúsila špedičná firma Sima-Sped.

Mäsiari avizovali investora

Podľa informácií TREND.sk z októbra minulého roku mala záujem prevziať zadlžený mäsokombinát malá bratislavská firma Dominator za 20-tisíc eur. V jej pozadí podľa zistení TREND.sk stojí obchodník s potravinami B2B Services, ktorý zásobuje viaceré veľké tuzemské siete supermarketov.

Na mimoriadnom valnom zhromaždení PMP schválili vstup Dominatora hlavní akcionári mäsokombinátu – pôvodný rozhodujúci vlastník Anton Fabuš, ako aj zahmlený spoluvlastník, ktorý vstúpil do firmy až po jej páde do dlhov – americká schránková firma Digital Screen Network. Proti obchodu s firmou Dominator boli prevažne drobní majitelia akcií, obávali sa, že ich podiely sa stanú bezcenné.

Dozorujúci reštrukturalizačný správca Ladislav Barát ešte predtým zdôraznil, že prevzatie mäsokombinátu je jedinou cestou, ako ho udržať v chode. Vlastníci totiž nedokázali plniť reštrukturalizačný plán, ktorý odsúhlasil súd na jar 2018. Ďalej s ním hromadili dlhy. Tržby firmy pritom klesli medziročne zo 73 na 36 miliónov eur v roku 2017.

Prevod PMP na novú firmu však podliehal súhlasu kľúčových veriteľov, medzi ktorými sú dve financujúce banky podniku. Poštová banka ani ČSOB však rovnako ako mnohí malí veritelia investorom nedôverovali. Obe inštitúcie presadzovali konkurz.

Poštová banka má voči mäsokombinátu pohľadávku 4,5 milióna eur a ČSOB eviduje 5,5-miliónový nárok. Okrem bánk dlží podnik ďalšej pol druha stovke veriteľov pohľadávky viac ako 20 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Anton Fabuš, Púchovský mäsový priemysel

Diskusia (0 reakcií)