Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Firemné auto a nepeňažný príjem konateľa

20.04.2017, 04:58 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Konateľ používa firemné auto aj na osobné účely. Treba preto zahrňovať do príjmov konateľa ako nepeňažný príjem každý mesiac 1% z obstarávacej ceny auta, alebo sa môže rozhodnúť pre inú možnosť. Napríklad firma zahrňuje do príjmov konateľa ako nepeňažný príjem každý mesiac 1% z obstarávacej ceny auta podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, a vtedy si môže firma uplatniť 100 % z výdavkov na auto ako daňový výdavok firmy? Alebo sa firma rozhodne, že 80 % ( z odpisov, opráv atď.) z výdavkov na auto bude daňovým výdavkom a 20 % nedaňovým výdavkom pre spoločnosť, a vtedy nemusí zahrnúť do príjmov konateľa 1 % z obstarávacej ceny auta?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V súlade s §2 písm. aa) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP) sa zamestnancom rozumie daňovník s príjmami podľa § 5 ZDP (pozn. zo závislej činnosti) prijatými od platiteľa týchto príjmov. Príjmami zo závislej činnosti sú v súlade s §5 ods. 1 písm. b) ZDP aj príjmy za prácu konateľov spoločností s r. o.. Vyššie uvedené znamená, že na príjem za prácu konateľa na nazerá ako na príjem za zamestnanca z pohľadu ZDP. 

Rovnako by sme chceli upozorniť na §5 ods. 3 písm. a) ZDP, ktorý exaktne upravuje spôsob stanovenia zdaniteľného príjmu zamestnanca, teda aj konateľa v prípade používania firemného vozidla aj na súkromné účely. 

ZDP žiaľ neupravuje možnosť získania nejakej „úľavy“ pri zdanení takéhoto príjmu z dôvodu, že si zamestnávateľ kráti časť svojich daňových výdavkov u predmetného vozidla. Vyššie uvedené znamená, že vami popísaný spôsob by bol v rozpore so znením ZDP.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy auto, daňová poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)