Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firemné auto aj na súkromné účely. Aké výdavky?

31.10.2019, 04:55 | Ing. Tomáš Ráno, daňový poradca, SOLIDITA

Firma má v obchodnom majetku automobil, ktorý konatelia príležitostne využívajú aj na súkromné účely. Zaujímalo by nás, ako je to s uplatňovaním výdavkov súvisiacich s používaním vozidla na služobné i súkromné účely. Je možné si vybrať, či sa budú výdavky na prevádzku a odpisy zdaňovať pomerne 80:20, teda podľa par § 19 ods. 2 písm.t), alebo treba najprv osem rokov postupovať podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov?

  • Tlačiť
  • 0

Pri používaní firemného vozidla zamestnancom aj na súkromné účely, treba rozlišovať pohľad zamestnanca a zamestnávateľa. Pre zamestnanca, ktorý používa vozidlo zamestnávateľa aj na súkromné účely, platí druhá možnosť uvedená v otázke, teda teda zamestnanec znáša zdanenie za používanie tohto vozidla ako nepeňažný príjem podľa §5 ods.3, písm. a) Zákona o dani z príjmov. Znamená to, že  zamestnávateľ bude zamestnancovi vykonávať zrážky z výplaty počas ôsmich rokov v sume podľa horeuvedeného zákona.

Ak sa z nejakého dôvodu neuplatní  horeuvedený postup, tak pre zamestnávateľa sú náklady na toto vozidlo od začiatku jeho používania, ako sú napríklad odpisy, servis, autopotreby, pohonné hmoty, poistky daňovým nákladom iba v pomere 80/20 podľa §19 ods.2, písm.t, bod 1.) zákona o dani z príjmov.

Zvlášť sa posudzuje spotreba pohonných hmôt a to v tom zmysle, že ak spoločníci nebudú viesť knihu jázd, tak si môžu uplatniť do daňových nákladov iba 80% z hodnoty benzínu/nafty. Ak takéto vozidlo používajú aj na súkromné účely, tak celkovo pôjde do daňových nákladov suma  64% z hodnoty benzínu (80%  * 80 %).


Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Solidita logo

  • Tlačiť
  • 0

Tagy auto, poradňa, účtovná poradňa, výdavky

Diskusia (0 reakcií)