Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Firma na Slovensku a sklad tovaru v zahraničí

05.06.2012, 05:00 | JUDr. Miriam Galandová, JUDr. Ing. Matej Kačaljak v spolupráci s partnerskou kanceláriou v Českej republike - PRK Partners, s.r.

Sklad nemusí automaticky predstavovať podnikanie a povinnosť registrovať organizačnú zložku

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Na Slovensku mám založenú spoločnosť zameranú na predaj tovaru formou eshopu. Spoločnosť je zapísaná v obchodnom registri SR. Firma predáva produkty aj na území Českej republiky, taktiež formou eshopu. Väčšina objednávok prichádza práve z ČR a preto bol sklad firmy vytvorený v ČR. Je firma zo zákona povinná vytvoriť organizačnú zložku firmy na území ČR?

Podnikanie je definované ako sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Nutnosť zriadenia organizačnej zložky tak závisí od toho, či by sklad, spolu s inými činnosťami, ktoré daný podnikateľský subjekt vykonáva na území danej krajiny, spĺňal vyššie uvedené znaky podnikania. Je možné argumentovať, že nebude nutné zriadiť organizačnú zložku, ak by sklad slúžil výlučne na uskladnenie tovaru dodávaného slovenskou právnickou osobou cez e-shop.

Uvedené podporuje aj posudzovanie vzniku daňovej prezencie, tzv. stálej prevádzkarne pre účely dane z príjmov, ktorá je definovaná ako trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktorého prostredníctvom podnik úplne alebo čiastočne vykonáva svoju činnosť. V zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR zariadenie podniku, ktoré sa využíva výlučne na účel uskladnenia, vystavenia alebo dodania tovaru patriaceho danému podniku, nie je považované za stálu prevádzkareň, a teda ani za trvalé miesto na výkon podnikania.

V praxi však mnohokrát dochádza ku kumulácií ďalších činností vykonávaných v mieste skladu, ktoré v spojitosti s existenciou skladu môžu viesť k naplneniu definície podnikania, a teda môžu viesť k vzniku povinnosti zriadiť organizačnú zložku. Pre rozhodnutie o nutnosti zriadenia organizačnej zložky v ČR je nutné komplexne zhodnotiť všetky vzťahy a činnosti, na ktorých daný podnikateľský subjekt v ČR participuje.

Autori pôsobia v spoločnosti PRK Partners.

Autori odpovede nepreberajú zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Ilustračné foto na titulke -SITA / AP

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) tsb_logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy poradňa, právna poradňa

Diskusia (0 reakcií)