Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Horúci rok 2017 priniesol protesty, spory i štrajky

13.07.2017, 18:00 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

Rekordne nízka nezamestnanosť, vyprázdnený trh práce a rastúce zisky firiem namiešali koktejl, ktorý hrá v prospech odborárov. Tí to využili a začali tlačiť na prudší rast platov vo firmách.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

odbory, štrajk

Výsledkom sú dva ostré štrajky, viacero protestných pochodov a rekordný rast miezd vyjednaný v niektorých podnikoch. Pozrite si ich prehľad.

Január

Strojárska fabrika PPS Group v Detve zažila trojdňový ostrý štrajk. Odborári sa s vedením firmy nakoniec dohodli na zvýšení tarifných miezd o 4,5 percenta v tomto a ďalšom zvýšení v budúcom roku. Prvý krát bola kolektívna zmluva v podniku, kde sa vyhrážky štrajkom opakujú pravidelne každý rok, uzavretá až na tri roky. Odborári zároveň dosiahli, že firma preplatila časť ušlej mzdy za dni štrajku.

Neprehliadnite

Február

Výrobca chladiarenských kompresorov Embraco zo Spišskej Novej Vsi sa po takmer štyroch mesiacoch vo februári dohodol s odborármi na raste miezd. Tarifné platy v závode podľa dohody vzrástli v priemere o šesť percent. Novinkou bolo zavedenie variabilnej zložky mzdy. Samotnej dohode predchádzal v decembri minulého roku protestný pochod v Spišskej Novej Vsi na podporu vyjednávania v Embracu.

Kolektívne vyjednávanie v trnavskej automobilke PSA Groupe Slovakia trvalo päť mesiacov. Nakoniec sa zamestnávateľ dohodol s odbormi na zvýšení základných miezd o viac ako šesť percent.

Železnice Slovenskej republiky sa dohodli s odbormi na raste miezd po štyroch mesiacoch vyjednávania. Odborári vlani v decembri pre nesúhlas s navrhovanými podmienkami vyhlásili štrajkovú pohotovosť.

Marec

Odbory v žilinskej automobilke Kia Motors Slovakia po neúspešnom vyjednávaní pred sprostredkovateľom vyhlásili štrajkovú pohotovosť a hrozili ostrým štrajkom. Tesne pred plánovaným protestným pochodom sa im nakoniec podarilo uzavrieť so zamestnávateľom dohodu. Rast miezd dosiahol v priemere takmer deväť percent, zvýšil sa aj príplatok za prácu v noci.

V logistickej spoločnosti FM Slovenská dohodli odbory so zamestnávateľom najvyššie navýšenie miezd za jedenásť rokov existencie spoločnosti. Vo výrobe sa dohodlo zvýšenie tarifných platov v priemere o 19 percent, v nevýrobnej sfére o osem percent. Samotné vyjednávania trvali viac ako štyri mesiace a sprevádzal ich aj protestné zhromaždenie stovky zamestnancov.

Odbory v U.S. Steel dohodli najvyšší rast miezd v doterajšej histórii oceliarní. Tarifné mzdy zamestnancov sa v priemere zvýšili o 35 eur. V minulom roku sa kvôli zlej finančnej situácii podniku neupravovali základné mzdy, v tomto roku preto odborári tlačili na ich výraznejšie zvýšenie.

Apríl

Historicky najvyšší nárast miezd vyjednali odborári aj v spoločnosti Mobis Slovakia, ktorá je hlavným dodávateľom žilinskej Kie. Základná mesačná mzda sa v tomto roku v podniku s takmer dve tisíc zamestnancami zvýši o šesťdesiat eur a spolu s príplatkami pôjde smerom nahor až o 93 eur.

Odborári z OZ Kovo zorganizovali protest pred košickou fabrikou spoločnosti Crown Bevcan Slovakia. Výrobca plechoviek totiž zaviedol nový pracovný režim bez predchádzajúceho rokovania so zástupcami zamestnancov. Tí preto založili vo firme odbory a zároveň začali proces kolektívneho vyjednávania.

OZ Kovo zorganizovalo protestný pochod proti uvoľneniu pravidiel pri zamestnávaní zamestnancov z tretích krajín.

Máj

V závode Hella Slovakia Front-Lighting v Kočovciach, ktorá vyrába svetlá pre automobily, vznikli v čase kolektívneho vyjednávania nové odbory ako konkurencia k tým, ktoré tam vlani v máji vznikli pod hlavičkou OZ Kovo. Navyše nové odbory majú byť podľa starých napojené na vedenie podniku. Vedenie podniku sa podľa „Kovákov“ snaží minimalizovať ich aktivitu, pričom má využívať aj praktiky ako mobing, bossing či odstrihnutie od firemnej komunikačnej siete. Firma na zhromaždení zamestnancov obvinila odbory OZ Kovo z toho, že škodia podniku a nedovolila im vystúpiť.

Jún

V sesterskej firme Hella Slovakia Signal-Lighting v Bánovciach nad Bebravou odbory OZ KOVO podpísali novú kolektívnu zmluvu, v rámci ktorej dohodli zvýšenie tarifných mzdy všetkým zamestnancom, zavedenie 13. a 14. platu až do výšky 75% priemerného zárobku podľa odpracovaných rokov i odmenu 700 eur pri 15. rokoch trvania pracovného pomeru.

Moderné odbory Volkswagen po neúspešnom kolektívnom vyjednávaní vyhlásili prvý ostrý štrajk v automobilke, ktorý trval šesť dní. Odbory sa s vedením automobilky nakoniec dohodli na raste tarifných miezd od júna tohto roku o 4,7 percenta. Od januára budúceho roku porastú mzdy o ďalších 4,7 percenta a v poslednej fáze od novembra 2018 o 4,1 percenta. K tomu dostanú zamestnanci aj jednorazovú platbu vo výške 500 eur.

Júl

Konfederácia odborových zväzov SR oznámila, že je pripravená pristúpiť k nátlakovým akciám v prípade, ak sa neodstránia nedostatky v systéme odmeňovania zamestnancov z verejného sektora.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy odbory, štrajk

Súvisiace články

Štrajk vo VW zmení ďaleko viac ako platy. Môže spustiť lavínu

Štrajk vo VW zmení ďaleko viac ako platy. Môže spustiť lavínu

Bez ohľadu na to, kto vyšiel z nedávneho štrajku v najväčšej domácej automobilke ako víťaz, jedna vec je istá. Tento spor zmenil spôsob, ako sa doteraz na Slovensku štrajkovalo

Šéf odborárov: Prečo spolupracujeme so Smerom? Lebo je to bežné

Prečo je štrajk vo Volkswagene zlý nápad

Pomáhajú nešťastným vysokoškolákom. A bojujú o prežitie

Ako sa zmení zdaňovanie príjmov v budúcom roku

Diskusia (0 reakcií)