Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jedna eseročka môže riadiť ostatné firmy

17.02.2009, 21:44 | Daniela Ježová

Majiteľ si môže určiť spoločnosť, ktorá mu zabezpečí „servis“ pre jeho ostatné firmy.

  • Tlačiť
  • 0
  • Môže byť eseročka poveraná mandátnou zmluvou od inej eseročky na zabezpečenie riadiaceho výkonu? Mám totiž tri spoločnosti s ručením obmedzeným. Chcel by som, aby jedna z nich bola "materskou" firmou (bez majetkového podielu), v ktorej mám napríklad auto, počítač, kanceláriu a pod. A táto „materská“ firma by na zmluvnom základe "dodávala" vyššie spomínaný výkon.

Uvedený model je úplne bežný medzi spoločnosťami, ktoré majú rovnakých majiteľov. Spravidla si majitelia určia jednu spoločnosť, ktorá zabezpečí pre ostatné spoločnosti zamestnancov, kanceláriu a znáša náklady na bežnú prevádzku kancelárie a dennú činnosť všetkých týchto spoločností.

Na úpravu vzťahov medzi týmito spoločnosťami je možné použiť aj mandátnu zmluvu ako zmluvný typ, ale odporúčam využiť aj inštitút inominátneho kontraktu. Inominátny kontrakt je pre úpravu tohto vzťahu vhodnejší, keďže v ňom si viete upraviť všetky otázky spojené s takouto spoluprácou medzi spoločnosťami.

Je bežné, že za uvedenú spoluprácu prislúcha spoločnosti zabezpečujúcej bežnú prevádzku ostatných spoločností, odmena.

Autorka je advokátka.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)