Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kolega horší ako kávovar. Toto sú najotravnejšie zvuky v kancelárii

17.05.2019, 15:55 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Odpor voči otvoreným kanceláriám (open space) je nepopierateľný. Väčšina zamestnancov priamo či nepriamo trpí a vyjadruje nespokojnosť, keď musí pracovať v rozľahlých administratívnych priestoroch spolu s veľkým počtom spolupracovníkov, ktorí im doslova dýchajú na krk. Azda ich najväčšou nevýhodou je, že v rámci open space existuje množstvo spôsobov, ako jednoducho a rýchlo rozptýliť zamestnancov, a brzdiť tak ich pracovné tempo.

  • Tlačiť
  • 0

Zahraničný výrobca kancelárskych zariadení si nechal vypracovať prieskum, aby zistil, ktoré konkrétne zvuky vyrušujú zamestnancov najviac. Na vzorke vyše 5-tisíc ľudí, ktorí minimálne tri dni pracujú v korporátnych priestoroch, sa potvrdila skutočnosť, že najotravnejšie zvuky v práci vydávajú samotní ľudia.

Podľa prieskumu 76 percent respondentov tvrdí, že miernu, vysokú alebo veľmi vysokú mieru rozptýlenia v práci im spôsobuje predovšetkým kolega, ktorý hlasne rozpráva do telefónu. Druhú priečku najotravnejšieho zvuku v kancelárii zasa podľa 65 percent respondentov spôsobuje spolupracovník, ktorý všeobecne hlučne rozpráva naprieč celou kanceláriou, poukazuje portál Quartz.

Viacerí opýtaní sa posťažovali aj na iné faktory – zatiaľ čo napríklad 46 percent ľudí nie je nadšených, keď si kolega zoberie do práce svoje domáce zvieratko, o čosi viac respondentov (53 percent) nedokáže efektívne pracovať, keď sa spolupracovníci rozhodnú priniesť si do práce svoje deti.

Takmer všetci

Negatívne vplyvy otvorených kancelárií potvrdzujú, ale aj vyvracajú mnohé štúdie a prieskumy. Viaceré naznačujú, že open space priestorová architektúra, ktorá pôvodne vznikla s cieľom bližšej kooperácie jednotlivých zamestnancov, naopak vedie k zníženej spolupráci a horšej produktivite.

Neprehliadnite

Ak má v takýchto priestoroch existovať zamestnanec, od ktorého sa očakáva kreatívna činnosť, jeho pracovné výsledky sú ešte horšie. Štúdia spoločnosti WeTransfer zistila, že 65 percent „kreatívnych“ zamestnancov považuje ticho za najdôležitejší prvok ich pracovného procesu, a teda ide o omnoho významnejší faktor ako napríklad uprataný priestor, káva či slnečný svit z okna.

Štúdia Harvard Business School z roku 2018 tvrdí, že zamestnanci strávia

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy open space, práca, psychológia

Diskusia (0 reakcií)