Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koncoročné odmeny: firmy najčastejšie obetujú na zamestnanca do 300 eur

25.11.2018, 21:10 | TASR

Zamestnanci by si mohli ku koncu roka na svojej výplatnej páske nájsť vyššiu finančnú sumu. Firmy totiž plánujú rozdávať koncoročné odmeny. Štedré budú najmä stredné a veľké firmy, odmeny by sa však mohli ujsť aj niektorým pracovníkom v malých podnikoch. Najčastejšie pritom plánujú zamestnávatelia vyplácať odmeny vo výške do 300 eur. Vyplýva to z prieskumu, ktorý dala vypracovať ČSOB, zúčastnilo sa ho 304 firiem.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

odmeny

Firmy najčastejšie plánujú vyplácať odmeny v podobe finančného obnosu. Na výplatu plánuje dať zamestnancom peniaze navyše 44 percent stredných firiem s obratom od 50- do 200-tisíc eur a 58 percent veľkých podnikov s obratom nad 200-tisíc eur.

Prieskum ukázal, že odmeny bude dávať len 30 percent malých firiem. V porovnaní s vlaňajškom sa podľa väčšiny firiem situácia vo vyplácaní ročných odmien nezmenila. Tohto názoru je 79 percent opýtaných. Len 14 percent firiem uviedlo, že plánujú vyplácať vyššie odmeny, pričom sa to týka len stredných a veľkých firiem.

Odmenu na výplatnej páske by si mali nájsť pracovníci v každom kraji. Najviac odmien bude v Trenčianskom kraji, kde ich plánuje vyplácať 70 percent podnikateľov. V Košickom, Trnavskom a Žilinskom kraji plánuje koncoročné odmeny pre zamestnancov vyplácať viac ako polovica firiem.

Neprehliadnite

Výška odmeny pre zamestnancov by mala byť do 300 eur. Túto sumu bude vyplácať 44 percent firiem. Ďalších 21 percent firiem vypláca vyššie odmeny, a to do výšky 600 eur. Odmeny v rozsahu od 900 do 1 200 eur plánuje dať 15 percent zamestnávateľov.

Z hľadiska sektorov budú extra peniaze vyplácať najmä podniky v spracovateľskom priemysle, výrobe energií, stavebníctve, veľkoobchode a maloobchode, v doprave a skladovaní, ale aj v činnostiach v oblasti nehnuteľností. Potvrdila to viac ako polovica oslovených firiem. Finančné prilepšenie by mali dostať aj zamestnanci v sektore profesných, vedeckých a technických činností, ale aj v IT oblasti.

Prieskum tiež ukázal, že 37 percent firiem nevypláca odmeny z dôvodu finančnej situácie. Týka sa to najmä firiem z Banskobystrického a Prešovského kraja. Extra peniaze na konci roka sa najčastejšie neujdú zamestnancom v sektore poľnohospodárstva, lesníctva, rybárstva, výrobe energií, ale aj v oblasti opravy motorových vozidiel, skladovania, či zdravotnej starostlivosti.

Ďalších 16 percent podnikov uviedlo, že odmeny nedáva, pretože poskytujú iné formy odmeňovania. Ide najmä o firmy v Žilinskom kraji. Zamestnávatelia medzi iné dôvody uviedli to, že nemajú zamestnancov, alebo im vyplácajú odmeny priebežne počas roka. Týka sa to najmä firiem v Trenčianskom a Košickom kraji.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy odmeny