Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Konečne poriadny panelák

07.03.2012, 13:06 | Patrik Garaj | © 2012 News and Media Holding

Showroom #2: Týždenný výber nápadov zo slovenských ateliérov

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Kreatívne (logo rubriky)

Druhé vydanie rubriky Showroom, ktorá mapuje kreatívne nápady a realizácie zo slovenských ateliérov a štúdií, je venované zmene. Konkrétne aktuálnym architektonickým zásahom, ktoré pracujú s už existujúcimi objektmi a pretvárajú ich vizuálnu stránku, funkčné využitie alebo oboje.

# Nedávny rozhovor TRENDU s teoretičkou architektúry Henrietou Moravčíkovou o bratislavských sídliskách vyvolal diskusiu o životnosti panelákov a ich budúcnosti. Architekti z ateliéru Gut Gut nediskutujú, ale riešia. A síce panelák v Rimavskej Sobote. Projekt konverzie (čiže zmeny), ktorý siaha do roku 2008, sa dnes dostáva do finálnej fázy realizácie. Unifikovanosť pôvodnej stavby rozbíja nové riešenie horných podlaží vo forme mezonetových bytov a hlavne hra s presklenými plochami a oknami rôznej veľkosti (ďalšie foto tu).

Pôvodný a dnešný stav panelového domu.

Pohľad na vynovený panelák spredu.

###

# Horúcu zimu v prostredí slovenskej kultúry zabezpečila okrem iného kauza kunsthalle. Umelci vyčítali ministrovi kultúry, že leje milióny do galérie Danubiana a dlhodobý projekt výstavného priestoru pre živé súčasné umenie ostáva stále v zásuvke. Zatiaľčo sa v Bratislave hádali, v Žiline sa objavil nádejný projekt typu kunsthalle. Miestom výstavného priestoru má byť zrekonštruovaná neologická synagóga od nemeckého architekta Petra Behrensa z roku 1931. Iniciátorom projektu je občianske združenie Truc Sphérique (kultúrne centrum Stanica), architektonický návrh rekonštrukcie pripravil architekt Martin Jančok (viď nedávny profil TRENDU ku interiéru kníhkupectva Alexis.)

Žilinská synagóga - dnešný stav

Pôvodná podoba synagógy

Návrh interiéru

###

# Zmena v architektúre nemusí znamenať náročný projektantský vstup do pôvodnej stavby. Niekedy stačí architektúru odkryť. Napríklad keď je úplne zakrytá reklamou. Toto napadlo grafickému dizajnérovi Samuelovi Čarnokému, ktorý v rámci projektu Mestské zásahy ukázal, ako by vyzeralo košické nákupné centrum Dargov, keby nebolo celé oblepené plagátmi. Tento typ architektúry osemdesiatych rokov nemusí sedieť každému. No Čarnoký má pravdu v tom, že objekt nebol naprojektovaný len ako nosič bilbordov. A príkladov, kedy sú aj architektonicky zaujímavé stavby zakryté reklamou, sa nájde isto viac.

Nákupné stredisko Dargov dnes.

Vizualizácia po odstránení reklamy.

###

Foto a vizualizácie - Gut Gut, Nová synagóga, Martin Jančok, Samuel Čarnoký.

Prečítajte si ďalšie články z rubriky Kreatívne.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Kreatívne, Showroom

Diskusia (0 reakcií)