Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Košice sa zbavujú špinavého vzduchu, ale stojí ich to desiatky miliónov

07.03.2018, 05:11 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

Hoci sú Košice menšie mesto ako Bratislava, dlhodobo majú väčší problém so znečistením ovzdušia než slovenská metropola. Dôvodom je najmä hutnícka fabrika U.S. Steel a v menšej miere aj Tepláreň Košice. Obe totiž spaľujú uhlie. Druhá z nich si však aktuálne objednala technológiu, ktorá má vypúšťanie škodlivín do ovzdušia znížiť.

  • Tlačiť
  • 0

Rožňavskej firme Energyco, ktorá vyhrala tender, za ňu podľa zmluvy zaplatí 45 miliónov eur vrátane DPH. Pôjde o zariadenie na kombinovanú výrobu elektriny a tepla, ktorého palivom bude plyn. „V tradične uhoľných Košiciach tak klesne spotreba uhlia o 30 percent, čo je z hľadiska produkovaných emisií priaznivá skutočnosť,” uviedol pre TREND generálny riaditeľ spoločnosti Tepláreň Košice (TEKO) Ladislav Koch.

Neprehliadnite

Málo súťažiacich

Aktuálna investícia v TEKO pozostáva zo štyroch plynových motorov s elektrickým aj tepelným výkonom maximálne 4 x 10,5 megawattov. „Plynové motory budú zabezpečovať produkciu elektriny a tepla podľa potrieb teplárne s možnosťou rýchleho nábehu do prevádzky pre poskytovanie podporných služieb a potreby dodávky do horúcovodnej siete a elektrizačnej sústavy, a to v režime kombinovanej výroby elektriny a tepla,” uviedol L. Koch.

Nové plynové motory majú nahradiť dožívajúcu technológiu TEKO I., ktorú uvádzali do prevádzky od 60 rokov. Cieľom je zabezpečiť spoľahlivú dodávku tepla, znížiť emisie, zvýšiť energetickú efektívnosť. Nová technológia má fungovať od augusta 2019.

Ani TEKO sa však nevyhla celoslovenskému nešváru, ktorým je nízky počet uchádzačov o zákazku vo verejných súťažiach. Ponuky na dodávku predložili len dve firmy, z ktorých tá neúspešná má podľa portálu Finstat iba troch až štyroch zamestnancov a za posledné dva roky zaznamenala obrat spolu len 250-tisíc eur.

L. Koch priebeh súťaže obhajuje. Hoci boli uchádzači len dvaja, ani jedného nevylúčili. „Navyše žiadna ponuka neprevyšovala predpokladanú hodnotu zákazky,” doplnil L. Koch.

Zdroj: SITA / AP, Ilustračná fotografia

Zomierajú státisice

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má znečistenie ovzdušia závažný negatívny vplyv na zdravie Európanov. Najhoršie sú takzvané jemné prachové častice (PM25), ktoré podľa odhadov Európskej komisie spôsobili v roku 2014 v Európe až 400-tisíc predčasných úmrtí. Na Slovensku to bolo vyše päťtisíc úmrtí, čo je v prepočte na obyvateľa viac ako európsky priemer. Pravdepodobnou príčinou je nižšia kvalita vzduchu v niektorých veľkých mestách. Vystavenie obyvateľstva jemným prachovým časticiam je na Slovensku štvrté najvyššie spomedzi 25 sledovaných krajín.

Podľa hlavných ukazovateľov sa kvalita vzduchu od bývalého režimu radikálne mení k lepšiemu. Emisie tuhých znečisťujúcich častíc sa oproti roku 1990 znížili až deväťnásobne. Výrazne klesli aj emisie ďalších troch najproblémovejších škodlivých látok – oxidu síričitého, oxidu dusíka a oxidu uhoľnatého. Je to najmä vďaka efektívnejším a čistejším technológiám v energetike a výrobných odvetviach. Vyplýva to zo Správy o stave ovzdušia, ktorej autorom je Slovenský hydrometeorologický ústav.

Len spoločnosť Tepláreň Košice investovala od roku 2005 do čistejších technológií 125 miliónov eur. Emisie škodlivín išli vďaka tomu dole výraznejšie ako národný priemer. Nie všetky trendy sú však pozitívne. Zásadnejšie zlepšenie ovzdušia brzdia niektoré nepriaznivé javy, ako napríklad nárast automobilovej dopravy, spaľovanie biomasy a návrat k drevu a iným pevným palivám v domácnostiam.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy emisie, Tepláreň Košice

Súvisiace články

Martin Haluš: Uhlík budeme musieť z atmosféry odčerpávať

Martin Haluš: Uhlík budeme musieť z atmosféry odčerpávať Rozhovor

V prechode na nízkouhlíkovú ekonomiku je podpora výroby elektriny z uhlia schizofréniou, hovorí šéf Inštitútu environmentálnej politiky 4

Vedci vyrobili recyklovateľnú náhradu ľudskej kože

Kuriérske služby a registrácia k DPH

Oceňujeme už dvadsiaty druhý raz

Daniel Kollár: Dôveru neviete naprogramovať

Diskusia (0 reakcií)