Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kúpa prístupovej cesty k pozemku

25.06.2012, 05:10 | Mgr. Iva Hulmanová, advokátka bnt

Úkony budú spoplatnené samostatne

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Plánujem kupovať pozemkom ako prístupovú cestu k pozemku, ktorý vlastní mama už 20 rokov. Z hľadiska zápisu do katastra je výhodnejšie, aby pozemok kúpila mama a všetko mi dala darovacou zmluvou, alebo ho mám kúpiť ja a ona mi dá darovacou zmluvou svoj pozemok?

Treba povedať, že z praktického hľadiska nie je zásadný rozdiel medzi postupom, ktorý zvolíte na nadobudnutie pozemku, ktorý tvorí prístupovú cestu a nadobudnutím pozemku, ktorý v súčasnosti vlastní Vaša matka.

V prípade, že sa rozhodnete kúpiť prístupovú cestu do svojho vlastníctva a následne Vám matka daruje svoj pozemok, bude potrebné uzatvoriť kúpnopredajnú zmluvu medzi Vami a treťou osobou a darovaciu zmluvu medzi Vami a Vašou matkou. Správa katastra nehnuteľností zápis prevodu vlastníckeho práva z tretej osoby na Vás a z Vašej matky na Vás vykoná na základe dvoch samostatných návrhov (ktoré môžu byť samozrejme obsiahnuté v jednej listine). V každom prípade, budú tieto dva úkony spoplatnené samostatne.

Pokiaľ zvolíte alternatívu, že pozemok s prístupovou cestou kúpi do svojho vlastníctva Vaša matka a následne Vám ho daruje spolu s pozemkom, ktorý už vlastní, bude nutné uzatvorená kúpnopredajná zmluva medzi Vami a treťou osobou, ktorá momentálne vlastní pozemok s prístupovou cestou a následne darovacia zmluva medzi Vami a Vašou matkou. Do katastra nehnuteľností bude nutné teda podať návrh na zápis prevodu vlastníckeho práva s tretej osoby na Vašu matku a následne prevod vlastníckeho práva  Vašej matky na Vás, to znamená, že tak ako v predchádzajúcom prípade pôjde o dva návrhy, ktoré budú spoplatnené samostatne.

Autorka pôsobí ako advokátska koncipientka v advokátskej kancelárii bnt attorneys-at-law.

Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) bnt_logo_nove

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy poradňa, právna poradňa

Diskusia (0 reakcií)