Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Supermarket Yeme čaká pokuta za skladovanie potravín na daždi a snehu

08.04.2016, 15:30 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

„Sme plnochutné potraviny. Sme obchod plný kvalitných potravín. Plno záujmu o dodávateľa a zákazníka z nás činí plnoúprimnú značku.“ Začiatkom marca vznikol v Bratislave supermarket Yeme. Biznis model postavil na silnom záujme ľudí o kvalitné potraviny, domácu produkciu a plnohodnotnú chuť aj na úkor vyššej ceny. Pri pohľade do zákulisia dizajnovo dokonale zvládnutej predajne však začína marketingový náter praskať.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 24

Tagy

potraviny, Yeme

TREND.sk získal od čitateľa fotografie, z ktorých je zrejmé, že supermarket skladuje potraviny na otvorenom priestranstve bez spoľahlivej ochrany pred počasím či vtáctvom.

Yeme skladuje potraviny na ohradenom nádvorí. Foto zo 14. marcaZdroj: Čitatelia TRENDU

Potraviny ostali na dvore aj po odchode prepravných áut. Nočné teploty v Bratislave v tom čase spadli pod bod mrazuZdroj: Čitatelia TRENDU

Vonku ostali balenia vajec, zelenina a tropické ovocieZdroj: Čitatelia TRENDU

Skladovanie potravín upravuje Potravinový kódex, na každú kategóriu potravín má odlišné nároky. „Podľa slovenských zákonov je neprípustné, aby sa potraviny skladovali mimo skladovacích priestorov, nieto von pod strieškou, kde podliehajú vplyvom slnka, mrazu, dažďa, ale aj hlodavcov, myší, potkanov či túlavých mačiek,“ tvrdí hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Dokonca aj vyradené potraviny sa musia skladovať v osobitných priestoroch a nie na otvorenom priestore.

Yeme mal v priebehu marca a apríla pri predajni vystavené jablká, pomaranče, hrušky, ananás či vajcia. Kým ovocie a zelenina nie sú na vplyvy počasia natoľko náročné, v prípade vajec vedenie supermarketu riskovalo.

Predpísaná teplota na skladovanie je 5 až 12 stupňov Celzia, výkyvy teplôt vajciam škodia. „Takéto skladovanie potravín môže výrazne zhoršiť kvalitu predávaných potravín a určite aj ohroziť zdravie spotrebiteľa,“ dodáva J. Holéciová.

Na druhý deň klesli teploty pod nulu a snežilo. Vonku ostali balené nápojeZdroj: Čitatelia TRENDU

Na dvore ostali aj jablká, pomaranče, ananás a vajciaZdroj: Čitatelia TRENDU

Na nesprávnom uskladnení sa nič nezmenilo ani na tretí deňZdroj: Čitatelia TRENDU

Yeme podľa zákona o potravinách zodpovedá za kvalitu a bezpečnosť potravín, ich uchovávanie pri správnych teplotách či zabezpečenie hygieny predaja. Nielen kamenné predajne, ale aj stánkoví predajcovia musia potraviny uchovávať v podmienkach, kde nepodliehajú skaze a kontaminácii, chrániť ich pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a zabezpečiť ich pred akýmkoľvek znečistením.

„Pokiaľ nie sú dodržiavané hygienické požiadavky na potraviny počas ich vystavovania a predaja, respektíve pri akejkoľvek inej manipulácii s nimi, môže dôjsť k narušeniu ich kvality alebo zdravotnej bezpečnosti a takéto potraviny nesmú byť ponúkané spotrebiteľovi,“ dodáva Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva.

Štátna veterinárna a potravinová správa vyhodnotila informácie TRENDu ako podnet a do supermarketu Yeme poslala inšpektorov. Zhruba v rovnakom čase na ohradenom nádvorí pri supermarkete nastal neobvyklý pohyb – pracovníci začali vonku uskladnené potraviny na vozíkoch zvážať dovnútra predajne.

Zamestnanci náhle zvážajú potraviny dovnútraZdroj: Čitatelia TRENDU

Popoludní už bol priestor pri predajni vyprataný a na paletách ostali len bedničky s koreňovou zeleninou a balené vody. Podvečer – po návšteve kontrolórov – bol priestor vyčistený úplne. Zmizla dokonca aj väčšina balených vôd.

Po návšteve kontrolórov bol priestor vyprataný

Na druhý deň do redakcie prišla odpoveď zo supermarketu. Chybu vraj neurobili. „Včera sa na podnet vášho čitateľa uskutočnila úradná kontrola a zistila, že všetky potraviny sú uvádzané do obehu v súlade s hygienickými požiadavkami a teplotný reťazec sa dodržiava.”

Ako spresnili, regionálna veterinárna a potravinová správa vykonala kontrolu kvality niektorých rastlinných komodít a nenašla u nich akostné nedostatky. “V Yeme nám záleží na kvalite a denne vynakladáme úsilie, aby sme dokázali ponúknuť tovar v čo najlepšej kvalite a nakladáme s ním s úctou a rešpektom,“ dodali.

Samotní kontrolóri boli v hodnotení prísnejší. „Zistili sme, že na otvorenom priestranstve boli v čase kontroly skladované pivo, nealko nápoje, zemiaky, cibuľa a melón,“ hovorí vedúca služobného úradu veterinárnej a potravinovej správy Paulína Kojnok-Komarová. Inšpektori vydali na mieste zákaz uskladňovania potravín vo vonkajšom priestore predajne a úrad začal správne konanie o uložení pokuty.

Yeme priznáva len čiastočné pochybenia. „Je pravda, že sme mali na dvore dočasne uskladnený tovar. Boli tam vybrané druhy, konkrétne zemiaky, cibuľa a melón, ktoré sa aj v prírode vyskytujú vonku a balené nápoje.” No dodali, že všetko na krátke obdobie, na paletách a pod prístreškom.

„V čase kontroly tam taktiež boli a kontrola potvrdila ich nezávadnosť. Napriek tomu nám však odporučila aby sme radšej presunuli všetok tovar do vnútorných skladovacích priestorov. Tomuto sme okamžite dobrovoľne vyhoveli a v budúcnosti aj naďalej budeme skladovať tovar len vo vnútorných skladovacích priestoroch,“ dodal zakladateľ a šéf Yeme Peter Varmuža.

Fotografie čitateľa TRENDU však dokazujú na dvore prevádzky boli uskladnené aj náročnejšie potraviny a to nielen na krátky čas.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 24

Tagy potraviny, Yeme