Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lekára na pracovisku nahradí bezpečnostný technik

25.06.2014, 15:57 | Zuzana Kollárová | © 2014 News and Media Holding

Ministerstvo zdravotníctva akceptovalo pripomienky zamestnávateľov, aby pracovníkov v 1. a 2. kategórii mohol kontrolovať aj bezpečnostný technik.

  • Tlačiť
  • 1

Nad pracovnými podmienkami pre 1. a 2. kategóriu zamestnancov bude môcť dohliadať bezpečnostný technik a nemusí to robiť lekár. Schválili to poslanci v novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sme museli novelu prijať, lebo to od nás chce Európska komisia a hrozia nám pokuty. Podľa Európskej komisie sa povinnosť zamestnávateľa chrániť zdravie týka všetkých zamestnancov, bez ohľadu na kategóriu práce a rizika pre zdravie.

Čo sa zmení

V súčasnosti sa pracovná zdravotná služba týka len pracovníkov v 3. a 4. kategórii. Pôvodne mal zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami pre 1. a 2. kategóriu pracovníkov robiť lekár alebo tím pracovnej zdravotnej služby. To sa však nepáčilo zamestnávateľom. Kritizovali to, lebo takáto úprava bola nad rámcom európskej smernice.  Navyše, pracovná zdravotná služba je pre zamestnávateľov raz tak drahá ako bezpečnostný technik. A tak po rokovaniach ministerstvo akceptovalo ich pripomienky, aby pracovníkov v 1. a 2. kategórii mohol kontrolovať aj bezpečnostný technik.

Kritika opozície

Poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS) pripomenul, že firma alebo živnostník, ktorí zamestnávajú dvadsať ľudí, si jednoducho nemôžu dovoliť pracovnú zdravotnú službu. Preto dohľad na pracovnými podmienkami budú riešiť svojim bezpečnostným technikom.

Ten bude napríklad sledovať to, či nesedia veľa pracovníci pri počítači, či majú dobré stoličky, či im neťahá klimatizácia na chrbát, či sa dobre vetrajú miestnosti. Bezpečnostný technik však už nebude mať kompetencie dohliadať na prípadné zmeny zdravotného stavu pracovníkov.  "Ak už chcete ochrániť pracovníkov v I. a II. kategórii a chcete včas zachytiť prípadné zhoršovanie ich zdravotného stavu, to táto novela zákona nerieši."

Podľa neho by problém vyriešilo zavedenie povinnosti pre zamestnanca preukázať zamestnávateľovi každé dva roky, že absolvoval preventívnu prehliadku.

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) povedal, že ide ďalší zo zákonov, ktorý otvára dvierka biznisu, ktorý je garantovaný z verejných zdrojov. "Nie je to prvý zákon, ani posledný. V mnohých oblastiach sa takto dvierka otvárajú vládnymi návrhmi k tomu, aby sa súkromné firmy dostávali ku garantovanému biznisu, ktorý majú zo zákona daný."

Podľa Kaníka je absolútna výhovorka, že smernica nám niečo prikazuje. Táto výhovorka sa veľmi často používa na to, aby zakryla biznis záujmy konkrétnych lobistických skupín.

Najviac pozmeňujúcich návrhov k novele predložila poslankyňa OĽaNO Eva Horváthová.

Navrhla, že pracovnú zdravotnú službu by nemal robiť bezpečnostný technik, ale zdravotnícky pracovník. Bezpečnostný technik by mohol dohliadať na zdravie zamestnancov pracujúcich v prvej kategórii. Ani jeden z jej návrhov však neprešiel.  

Pracovná zdravotná služba po novom

  • do prvej pracovnej kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých nie je žiadne riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom pracovného prostredia, respektíve vykonávanej práce. Do druhej kategórie patria práce, pri ktorých nie je predpoklad poškodenia zdravia a kde jednotlivé faktory pracovného prostredia neprekračujú limity ustanovené predpismi. Patria sem i kancelárske práce s počítačom. Bude ich môcť kontrolovať bezpečnostný technik
  • v kategórii 3 a 4 ide o rizikové práce. Zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami, ako aj lekárske preventívne prehliadky môžu vykonávať len zdravotnícki pracovníci

 

  • Tlačiť
  • 1

Tagy pracovná zdravotná služba.