Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Máte open space? Ďakujem, nechcem u vás pracovať

04.03.2019, 10:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Predstava „príjemného pracovného prostredia“ sa rôzni, väčšina zamestnancov a štúdií sa však už roky zhoduje, že otvorené kancelárie (open space) sú koncentrovaným zlom. Nielenže sú pracovníkmi nenávidené, zároveň tiež dokázateľne spôsobujú stres, zdravotné problémy, znižujú produktivitu aj kvalitu práce, ukracujú ľudí o súkromie a vracajú im to v podobe nadmerného hluku, v ktorom sa ťažko pracuje a sústreďuje. Nenávisť k veľkým spoločným kanceláriám vyúsťuje do toho, že pre potenciálnych kandidátov je ich prítomnosť alebo absencia jedným z rozhodujúcich faktorov, či prácu prijať alebo odmietnuť.

  • Tlačiť
  • 50

„Pre niektorých pracovníkov môže byť open space natoľko odrádzajúci, že preferujú firmy, ktoré nemajú takto riešené pracovné prostredie,“ poukazuje Jitka Součková z personálnej agentúry Grafton Recruitment.

Naťahovanie sa o teplotu vykurovania či klimatizácie, sústavný pohyb osôb v zornom poli, zvukový smog, nepersonifikované osvetlenie sú zlomkom očividných nevýhod otvorených kancelárií.

Neprehliadnite

Ak pracovné stoly symbolicky obklopujú paravány v snahe navodiť väčšiu intimitu, k nevýhodám sa pridáva aj nemožnosť vizuálne si overiť pôvod ruchov. To môže viesť k pocitu bezmocnosti, ktorý následne spôsobuje frustráciu, ktorá negatívne ovplyvňuje entuziazmus pre prácu a zvyšuje chybovosť.

Byť schopný sa sústrediť bez prerušenia a nemať v dosahu žiadne rozptyľovacie faktory sú základné predpoklady pre efektívnu prácu.

Stratená hodina a pol denne

Otvorené kancelárie oproti tým klasickým pojmú na rovnakej ploche minimálne trojnásobne a maximálne päťnásobne viac zamestnancov, vysvetľuje J. Součková. Prirodzene, čím viac pracovníkov je v týchto priestoroch natlačených, tým viac trpí ich spokojnosť a pracovná pohoda.

Zároveň odkazuje na prieskumy, ktoré odhadujú, že okolo 70 percent zamestnancov pracuje v tomto type priestorov. Rušivé elementy vyplývajúce z pobytu v nich pripravia každého pracovníka v priemere o

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 50

Tagy kancelárie, open space, personalistika