Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Slovensku hrozí krach každej šiestej firme

23.01.2018, 13:39 | SITA

Najviac rizikových firiem z celého Slovenska podniká v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. Informovala o tom poradenská spoločnosť Bisnode na základe svojej analýzy rozloženia rizikovosti a stability spoločností v jednotlivých krajoch Slovenska, kde hodnotila viac ako 201-tisíc spoločností.

  • Tlačiť
  • 0

Rizikové spoločnosti sa podľa Bisnode vyznačujú negatívnym ratingom, v rámci ktorého sa dá predpokladať ich zlá platobná schopnosť či následný krach v krátkodobom horizonte. Výsledky analýzy vychádzajú z metodiky skóringového modelu spoločnosti Bisnode, ktorého cieľom je odhadnúť riziko úpadku firmy v nasledujúcich 12 mesiacoch.

„Firmy zaradené v rizikových stupňoch skóringu sú podľa našich databáz častejšie nespoľahlivými platcami DPH, častejšie majú virtuálnu adresu alebo sa vyhýbajú plneniu informačných povinností,“ spresňuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Neprehliadnite

Analýza podnikateľskej základne ukázala, že na slovenskom trhu je krachom ohrozená každá šiesta firma. Ich najväčší počet pritom pripadá na tie, ktoré sídlia v okolí Bratislavy a Nitry. Veľmi tesne za týmito krajmi sa však nachádzajú aj podniky z okolia Košíc.

Práve v týchto krajoch pôsobí najväčší podiel spoločností so skóringovým stupňom „rizikový“ alebo „úpadok“. V Bratislavskom kraji ide bezmála o 16 percent firiem, v Nitrianskom o 15,39 percenta a v Košickom o 15,09 percenta.

„Bratislavský kraj je považovaný za najrizikovejší aj preto, lebo v ňom sídli najviac podnikateľov,“ ozrejmuje P. Štěpánová. Naopak, najstabilnejšie firmy na Slovensku sídlia v Trenčianskom a Prešovskom kraji.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy firmy, krach, Slovensko

Diskusia (0 reakcií)