Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Na sociálnych odvodoch si živnostník zase priplatí. Na budúcej penzii to nepocíti

14.01.2016, 13:59 | Zuzana Kollárová | © 2016 News and Media Holding

Od januára sa opäť zvýšil minimálny vymeriavací základ pre platenie sociálnych odvodov zo sumy 412 na 429 eur. Automaticky sa zvyšuje aj najnižšie poistné. Od januára je mesačne 142,20 eura.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ako platiť

Živnostník za december (platba do 8. januára) ešte zaplatil na sociálnych odvodoch starú sumu minimálneho poistného – 136, 57 eura. Tí, ktorí aktuálne platia poistné z minimálneho vymeriavacieho základu 412 eur, pošlú novú výšku poistného (142,20 eura) za január Sociálnej poisťovni do 8. februára. Takéto poistné podľa Sociálnej poisťovne (SP) vlani odviedlo 63,93 percenta SZČO.

Maximálny vymeriavací základ je 4 290 eur, pričom maximálne poistné z neho je 1 422,13 eura mesačne. Z takéhoto vymeriavacieho základu však platí odvody len minimum platiteľov. Podľa štatistiky poisťovne v roku 2015 to bolo len 0,19 percenta samostatne zárobkovo činných osôb.

Pre Sociálnu poisťovňu znamená znižovanie počtu SZČO s minimálnym vymeriavacím základom viac vybratých peňazí na poistnom. Pre živnostníkov by malo zase vyššie poistné znamenať vyšší dôchodok. Aspoň tak odôvodňovala zmeny v nastavení sociálneho poistenia od roku 2013 vláda.

V lete však prijala zákon o minimálnych dôchodkoch, ktorý živnostníkom otvoril oči. Pravidlá sú nastavené tak, že nárok na minimálny dôchodok má poistenec, ak odrobil najmenej 30 rokov, pričom odvody by boli vypočítané najmenej z 25 percent priemernej mzdy. V takomto prípade dostane dôchodca, v závislosti od počtu odrobených rokov, minimálnu penziu od 269 do 340 eur.

Platiť odvody živnostníkovi vyššieho vymeriavacieho základu sa teda neoplatí, keďže bude mať rovnakú penziu ako zamestnanec, ktorý pracoval za minimálnu mzdu alebo väčšinu života za nízku mzdu na dohodu, hoci na odvodoch odviedol raz toľko.

Dostanete oznam

Sociálna poisťovňa má od roku 2015 zo zákona povinnosť SZČO písomne oznámiť vznik povinného nemocenského a dôchodkového poistenia, vymeriavací základ na platenie poistného, výšku poistného na jednotlivé poistenia. Tieto dôležité údaje oznamuje živnostníkom v júli, kedy sa im mení na základe príjmov v daňovom priznaní vymeriavací základ.

Zmeny platieb poistného oznámi SZČO Sociálna poisťovňa aj v januári, hoci podľa zákona to robiť nemusí. Má to byť z jej strany ústretový krok, aby sa nezvyšoval počet dlžníkov a nedoplatkov u poistencov, ktorí platia sociálne odvody z minima. Podnikatelia totiž často zabúdajú na automatické zvyšovanie minimálnych odvodov po Novom roku. Ak tak urobia viackrát, môže sa im stať, že aj kvôli smiešne nízkemu nedoplatku im sociálka odmietne vyplácať nemocenskú dávku.

Zmena platieb poistného z minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu sa týka aj dobrovoľne poistených osôb, tým ale Sociálna poisťovňa zmenu nebude oznamovať osobitne listom.

Sociálna poisťovňa v tejto súvislosti upozorňuje na to, aby SZČO nezabudli aktualizovať svoje údaje (adresa, mail, telefón) v príslušnej pobočke SP.

Platby poistného si možno skontrolovať aj prostredníctvom webovej kalkulačky na výpočet poistného. Osobitne je kalkulačka zverejnená pre skupinu SZČO – Kalkulačka na informatívny výpočet poistného pre povinne nemocensky poistené a tiež pre dobrovoľne poistené osoby Kalkulačka na výpočet poistného pre dobrovoľne poistenú osobu.

Ďalšie zmeny od júla

Na rozdiel od zdravotného poistenia v sociálnom poistení zatiaľ nefunguje ročné zúčtovanie. V zdravotnom poistení sa odvody zvyšujú len raz ročne v januári, sociálne poistenie sa mení dvakrát – minimálne a maximálne odvody v januári a od júla sa zase mení poistné podľa čiastkového daňového základu v daňovom priznaní príjmov za predchádzajúci rok.

K 1. júlu 2016 sa posudzujú tieto príjmy podľa podaného daňového priznania fyzickej osoby za rok 2015.

Hranica príjmu pre platenie poistného do Sociálnej poisťovne od tohto júla je 5 148 eur (12 x 429 eur). Ak teda SZČO vlani zarobila v hrubom menej ako 5 148 eur, povinné odvody do SP platiť od júla nebude.

Ak ste si založili novú živnosť len v roku 2015, odvody do Sociálnej poisťovne nie ste povinní platiť do júla tohto roku. Či a koľko budete musieť platiť poistné do Sociálnej poisťovne, sa bude posudzovať až k 1. júlu v závislosti od príjmov dosiahnutých za rok 2015.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy dôchodky, sociálne odvody

Diskusia (0 reakcií)