Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Na ukrajinskú konkurenciu sa oravskí hutníci chystajú s kremíkom, rybami a paradajkami

19.02.2016, 14:55 | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

Producent ferozliatin OFZ z Istebného stavia novú pec, ktorá mu umožní vyrábať vysokočistý kremík. Surovina sa využíva napríklad v solárnych paneloch. Na Slovensku, ani v v okolitých štátoch, ju zatiaľ nikto nevyrába. Oravci sa chcú odlíšiť od ukrajinských producentov ferozliatin. Tí po znížení vývozu do Ruska zaplavili lacnými produktmi tradičné trhy OFZ ako Poľsko, Česko, Maďarsko alebo Rakúsko.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Predbežné náklady na výrobu vysokočistého kremíka odhaduje spoločnosť na päť až šesť miliónov eur. „V súčasnosti prebiehajú demontážne práce a výroba jednotlivých dielov pece a zariadení,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok (na snímke). Všetky práce majú byť ukončené do konca mája tohto roku a s výrobou chcú začať hneď v júni.

Do nových investícii tlačí OFZ aj aktuálna situácia v oceliarstve, keď nadmerné kapacity spojené s dovozom lacnej čínskej ocele dostala celý sektor pod enormný tlak. „Nakoľko mnohé oceliarne nie sú schopné konkurovať lacnému dovozu ocele z Číny, ich produkcia klesla, čo má za následok aj pokles spotreby ferozliatin v EÚ ako jednej zo surovín na jej výrobu,“ ozrejmuje komplikovanú situáciu B. Klocok.

Aj ryby a paradajky

OFZ sa aj preto rozhodla diverzifikovať a zamerať na produkty s vyššou pridanou hodnotou. Súčasťou diverzifikácie je aj ohlásený projekt skleníkového hospodárstva a rybej farmy. Firma chce takto využiť odpadové teplo zo svojich taviacich pecí. Do projektu plánujú hutníci investovať približne štyri milióny eur.

„Do konca februára tohto roku dobudujeme systém rekuperácie tepla z našich pecí, ktoré bude použité na vykurovanie oboch objektov a v lete tohto roka by malo prísť k vybudovanie infraštruktúry na rozvod tepla a médií,“ dodáva B. Klocok. Ak sa OFZ podarí vyriešiť všetky potrebné povolenia a financovanie, výstavbu chcú odštartovať začiatkom budúceho roka.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy ferozliatiny, oceľ, ofz

Diskusia (0 reakcií)