Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Najprv zamestnanci, potom akcionári (Názor)

21.03.2007, 13:42 | Tibor Mačuga

Názor |

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

Názory

Podnikanie vždy sprevádzajú víťazstvá a porážky, nadšenie, sklamanie aj trápenie. Prežívajú ich ľudia, ktorí sa podpisujú pod úspech či neúspech každej firmy. Tak je to aj v spoločnosti Chemkostav. Po desiatich rokoch, ktoré ubehli odvtedy, čo sme ambiciózne začali budovať stredne veľkú stavebnú firmu, sme sa ocitli v cieli jednej etapy.

Cítime, že máme byť na čo hrdí a že sme v kondícii, ktorá nám umožňuje smelo pokračovať ďalej. Je za ňou nielen veľa stavebného materiálu, technických zariadení, kilometrov a hodín od domova, ale hlavne ľudí. A odriekania.

Možno by sme sa mu vyhli, keby sme sa uspokojili s pozíciou rýchleho vzostupu, ale aj rovnako rýchleho pádu do zabudnutia. My sme však chceli a chceme budovať niečo, čo má trvalejšiu hodnotu. A cesta k takýmto hodnotám býva vydláždená aj odriekaním.

Dnes vieme, že naša filozofia bola správna. Vedenie spoločnosti malo vždy jasno v postupnosti krokov. Vieme, že uspieť môžeme iba so spokojnými zamestnancami. Takže v každej situácii sme sa riadili stratégiou – najprv ľudia a ich rodiny, potom technické a technologické vybavenie firmy a nakoniec akcionári.

Macuga_Tibor.jpg

Tibor Mačuga

Možno sa nám to nie vždy na sto percent darilo, ale v každom prípade sme do toho vkladali sto percent úsilia. Ľudia sa nám za to odmenili svojou lojalitou, investori dôverou a partneri korektnosťou.

Prirodzene, stretli sme sa aj s nespokojnosťou. Tá oprávnená nás nútila zamýšľať sa nad novými, lepšími riešeniami a posúvala nás dopredu. Tá neoprávnená si našla cestu z firmy sama.

Snažili sme sa a budeme sa ďalej usilovať budovať firmu ako tím, ktorý bude držať spolu v ďalšej etape minimálne tak ako doteraz. Uvedomujeme si, že máme v našich radoch ľudí, ktorí možno časom prerástli vedomosťami a skúsenosťami rozmery stredne veľkej firmy a majú na to, aby svoje ambície napĺňali inde.

Mrzí nás odchod každého z nich. Ale zároveň nás teší, že dokážeme vychovať špičkových odborníkov, ktorí od nás odchádzajúci s výbornými referenciami a stávajú sa tak šíriteľmi dobrého mena firmy. Aj oni sú naši.

V budúcnosti sa vynasnažíme čo najlepšie uspokojiť potreby zamestnancov, lebo to je jedna zo záruk, že rovnako spokojní budú naši zákazníci. Chceme ísť ďalej. A viac ako konečný cieľ je pre nás dôležitý spôsob, ako s k nemu dostaneme.

Nehanbíme sa priznať, že desaťročie v plnom nasadení nás obralo o veľa síl, ale obohatilo o množstvo skúseností. Verím, že v novej etape dokážeme spojiť mladosť, profesionalitu a skúsenosť do takej podoby, aby si mohli všetci zamestnanci Chemkostavu povedať – sme spokojní.

Autor je predseda predstavenstva spoločnosti Chemkostav.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Názory