Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Naši susedia miliardári. Kto sú boháči v okolí Slovenska?

20.03.2017, 13:00 | rko

Billa Gatesa pozná každý, no dolároví miliardári sa nachádzajú aj v okolí Slovenska. Jeden z nich sa tu narodil a ďalší je v prvej stovke najbohatších.

  • Tlačiť
  • 1

Rebríček Hurun Global Rich List 2017 zverejnil mená a majetok najbohatších ľudí sveta, konkrétne tých, ktorých majetok presahuje miliardu dolárov. Zoznam obsahuje 2 257 miliardárov, vybrali sme tých zo susedných štátov podľa jednotlivých krajín.

Neprehliadnite

Miliardári sa našli v Českej republike, Poľsku, Rakúsku i na Ukrajine. Nie však v Maďarsku. Slovák bol medzi svetovými miliardármi iba jeden a aj ten nemá naše občianstvo.

Kto sú boháči zo susedných štátov, ktorých majetok presahuje 109 dolárov?

Česká republika

Zdroj: PPF

Petr Kellner

Spomedzi českých miliardárov vedie rebríček Petr Kellner so spoločnosťou PPF Group. Uvádzaných vyše 10 miliárd dolárov mu v celosvetovom rebríčku miliardárov vynieslo 125. miesto podľa rebríčka Hurun. Forbes mu priradil miesto 96. najbohatšieho muža na svete. Magnát z oblasti bankovníctva a poisťovníctva tak prekonal takmer všetkých z našich susedských štátov – prekonal ho len Rakúšan Dietrich Mateschitz. Najbohatší Čech začal ako

Andrej Babiš (Agrofert)Zdroj: Maňo Štrauch

Andrej Babiš

Druhým miliardárom z Českej republiky je Andrej Babiš. Krv však nie je voda a aj preto ho rôzne ďalšie rebríčky uvádzajú ako najbohatšieho Slováka. Rodák z Bratislavy a druhý najbohatší Čech s koncernom Agrofert čelí v Česku tzv. lex Babiš, zákonu, ktorý ho donútil formálne opustiť sféru podnikania. Rebríček Hurun mu určil majetok 3,3 miliardy, v porovnaní s vlaňajškom si podľa uvedených informácií pohoršil o 39 percent. Zároveň je 592. najbohatším mužom planéty.

Radovan Vítek

Realitný magnát Radovan Vítek s majetkom 1,7 miliardy a spoločnosťou Czech Property Investments a jej dcérskou CPI Group sa umiestnil medzi svetovými boháčmi na 1297. mieste podľa rebríčku Hurun. Tento 44-ročný selfmademan je tak tretím najbohatším Čechom.

Karel Komárek

S majetkom 1,3 miliardy dolárov obsadil štvrté a posledné miesto medzi českými miliardármi Karel Komárek. Pôsobí v oblasti energetiky a s jeho menom sa spája spoločnosť KKCG. Medzi svetovými boháčmi je na 1685. mieste, a to najmä vďaka svojim aktivitám v oblasti ťažby ropy a zemného plynu, priemyslu, financií a ďalších investícií.

Poľsko

Jan KulczykZdroj: Wikipedia

Sebastian Kulczyk s rodinou

Susedné Poľsko má troch dolárových miliardárov. Na prvom mieste je Sebastian Kulczyk s rodinou. Ich majetok dokopy predstavuje okolo 4 miliardy a v porovnaní s vlaňajškom ide o 67 percentný rast. Kulczykovci sú v Poľsku najbohatšou rodinou, ich investičný holding Kulczyk Investments sa rozprestiera naprieč energetickým, chemickým, ťažobným priemyslom a zároveň ide o najväčšieho akcionára pivného giganta SABMiller, druhého najväčšieho výrobcu piva na svete. Na čele bol dnes už zosnulý otec rodiny Jan Kulczyk (na fotografii), po ktorom prevzal biznis syn Sebastian.

Zygmunt Solorz-Žak

Zygmunt Solorz-Žak s majetkom 3,4 miliárd obsadil druhé miesto v rodnej krajine a 562. miesto na celom svete. O svoje šťastie sa postaral najmä súkromnou televíznou stanicou Polsat, zároveň je majiteľom futbalového klubu Slask Wroclaw, ktorý vedie po svojom otcovi.

 Michal Solowow

Do tretice uzatvára poľských miliardárov Michal Solowow s majetkom 1,5 miliardy so spoločnosťami Synthos, Barlinek a Cersanit. Investičný žralok z poľského mesta Kielce si však v porovnaní s vlaňajškom pohoršil o 90 miest, no stále sa drží medzi 1 500 najbohatšími ľuďmi sveta (1 479). Vo voľnom čase sa preháňa na rýchlych autách – drží viaceré európske a poľské ocenenia v rally.

Ukrajina

Rinat AchmetovZdroj: SITA / AP

Rinat Achmetov

Susednej Ukrajine síce kazí konflikt imidž, ale aj tu možno nájsť dolárových miliardárov – konkrétne päť oligarchov. Jednotkou je Rinat Achmetov s 3,7 miliardami s investičnou spoločnosťou System Capital Management. Len tesne minul prvú 500-vku najbohatších ľudí sveta (501). Jeho cesta viedla od Doneckej mestskej banky v roku 1995 cez výhodnú privatizáciu až po založenie konglomerátu SCM Holdings. Achmetov sa rozhodol politicky podporovať Viktora Janukovyča, čo sa politicky obrátilo proti nemu po oranžovej revolúcii.

Viktor Pinčuk

Druhé miliardové husle hrá Viktor Pinčuk so značkou Interpipe a majetkom 1,6 miliárd. Spoločnosť sa venuje širokému spektru priemyslu – od oceliarstva cez služby až po médiá. Politicky sa ošetril rodinnými zväzkami – je zaťom bývalého prezidenta Leonida Kučmu.

Ihor KolomojskyjZdroj: ruspravda.info

Igor Kolomojskij

Ukrajinsko-cypersko-izraelský oligarcha so židovskými koreňmi je bývalým guvernérom oblasti Dnepropetrovska. Druhý najbohatší muž nie je len jeden zo spoluvlastníkov ukrajinskej PrivatBanky, ale spadá pod neho aj športový klub FC Dnipro Dnepropetrovsk. Ako správny oligarcha, angažuje sa do politiky a v novembri 2016 ho zvolil za šéfa strany UKROP, vo voľbách 2012 mal sponzorovať stranu UDAR, ktorá to poprela. Kolomojskij mal blízko k politike ľudí ako Vitali Kličko či Viktor Juščenko.

Gennadij Bogoljubov

Podobne ako Kolomojskij, aj s ním sa spája značka PrivatBanka, no do jeho portfólia mal patriť aj kovospracujúci a petrochemický priemysel. Ešte v roku 2010 sa jeho majetok podľa ukrajinských médií odhadoval na 5,429 miliárd dolárov, rebríček Hurun ho odhadol na 1,2 miliardy.

Jurij Kosjuk

Podniká v agrosektore a uzatvára štvorku dolárových miliardárov na Ukrajine. Jurij Kosjuk pracoval v Porošenkovej administratíve. Spoločnosť MHP i jeho ďalšia kariéra mu obstarali majetok odhadovaný na 1,2 miliardy.

Rakúsko

Dietrich MateschitzZdroj: SITA / AP

Dietrich Mateschitz

V susednom Rakúsku sa už miliardárov nájde oveľa viac, konkrétne tucet. Dvanástku miliardových apoštolov otvára najbohatší muž Rakúska Dietrich Mateschitz s 12 miliardami. Spája sa s ním najmä populárna značka Red Bull. V svetovom rebríčku sa dostal až do prvej stovky – na 98. miesto.

Gaston Glock

Na opačnom konci rakúskeho rebríčka sa nachádzajú dve svetové značky, notoricky známe aj pre Slovákov. Predposledné miesto obsadil Gaston Glock. Výrobca strelných zbraní má celkový majetok v hodnote okolo jednej miliardy. Na svete sa tak zaradil na 2114. miesto, o ktoré sa delí s ďalším, dvanástym a posledným rakúskym miliardárom. Osemdesiatsedemročný Gaston Glock však začal s nožmi pre rakúsku armádu, prvú strelnú zbraň navrhol až ako 52-ročný.

Gernot Langes-Swarovski

V poradí s číslom 12 medzi najbohatšími Rakúšanmi sa nachádza výrobca luxusnej bižutérie. Známa značka Swarovski stojí za miliardovým majetkom svojho rovnomenného vlastníka – Gernota Langes-Swarovskeho a jeho rodiny. Forbes rodinný majetok ešte v roku 2014 odhadoval na 3 miliardy, podľa rebríčka Hurun ide o jednu. Gernot Langes-Swarovski je pravnuk zakladateľa spoločnosti Daniela Swarovskeho. Ten podnik odštartoval pred vyše storočím.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy miliardári