Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Novú eKasu musia začať podnikatelia hneď používať. Odklad neplatí

16.07.2019, 21:38 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

Kontrolóri finančnej správy sa už rozbehli do regiónov na kontroly podnikateľov, ktorí nepožiadali do konca júna o pridelenie kódu pre eKasu. Výsledky ešte nechcú zverejniť.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

ekasa

Z približne 240-tisíc používaných registračných pokladníc ešte nepožiadalo o pridelenie kódu k dnešnému dňu do 28-tisíc podnikateľov. Finančná správa im posiela upozornenie, aby tak urobili. Hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová informovala, že nové žiadosti o eKasa kód neustále prichádzajú aj po 1. júli.

Inak daniari pristupujú k podnikateľom, ktorí do určeného termínu o pridelenie kódu požiadali, a teda splnili si zákonnú podmienku, a inak k tým, ktorí si svoju zákonnú povinnosť nesplnili. Ak podnikateľ nepožiadal do konca júna o kód novej pokladnice a eviduje tržby starými pokladnicami, porušuje zákon a hrozí mu pokuta.

Finančná správa zaevidovala snahy viacerých podnikateľov obchádzať zákon tak, že si stornujú objednávku inštalácie eKás alebo ju odložia. Upozorňuje preto, že podnikatelia nemajú čas začať používať eKasu do konca roka, ale musia v nej evidovať tržby hneď, ako ju dostanú od výrobcu, dovozcu alebo distribútora.

Ako sa to začalo

Online pokladnice mali byť najskôr len softvérovým produktom. Lenže na jeseň 2018 sa zásadne zmenil koncept. Do návrhu zákona o eKase pribudol hardvér. Kompletný zoznam technických požiadaviek na pokladnice pre eKasu zverejnili úradníci až v decembri 2018. Teda necelý mesiac pred začiatkom lehoty na predkladanie žiadostí o certifikáciu.

Štart nových pokladníc sa potom odložil o tri mesiace. Pre nových podnikateľov bol povinný od začiatku apríla. Firmy, ktoré tržby evidovali pred týmto termínom, sa museli novej legislatíve prispôsobiť do konca júna.

Neprehliadnite

Prideľovanie certifikácií sa oneskorilo – prvé certifikáty výrobcovia získali až na prelome marca a apríla. Nebol čas na testovanie prepojenia nových pokladníc s účtovnými a podnikovými systémami, ktoré podnikatelia na svoju prácu potrebujú. Od 1. apríla nemali zabehnutí výrobcovia k dispozícii žiadne certifikované pokladnice.

Pokladnice museli byť vybavené

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy ekasa