Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O čo ide investorom, ktorí chcú vraziť 600 miliónov eur do odpadov

16.05.2019 | Ján Kováč

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

16.05.2019 | Falco

Kedze "Ako vhodné lokality prichádzajú do úvahy regióny Trnavy, Nitry, Banskej Bystrice, Trenčína, Žiliny či Martina,” co su mesta pri dialniciach, tak je viac nez jasne, ze sa tam bude spalovat predovsetkym plastovy odpad zo zapadu. Ktory je uz problem vyvazat do krajin tretieho sveta. Ved nech to hlupa slovac dycha. Este nam kusok do majstrov sveta v rakovine chyba.

16.05.2019 | Roman Kanala

To je emocionálny príspevok. Teplota spaľovania je taká, že plasty spoľahlivo odídu do CO2. Podobne aj dioxíny, furány a iné svinstvečká, ktoré sa tvoria fermentáciou na skládkach. Na ich elimináciu stačí vyjsť nad 850 C.

V priemyselnej spaľovni takú teplotu hravo dosiahnete, lebo sa prikuruje zemným plynom na naštartovanie horenia a občas na udržanie, keď príde zlé palivo. Zato v domácnostiach a pri ohňoch založených na skládkach je teplota nižšia a práve tam vznikajú dioxíny.

16.05.2019 | Falco

Lepsie ako naivny. V motore sa dosahuje teplota aj 2500 °C. Tak potom neviem preco stale nove prisnejsie normy - ved taky vonavy city vzduch by sa mal priamo pumpovat do kabiny.

16.05.2019 | Roman Kanala

Kvôli vysokej teplote horenia v motore vznikajú oxidy dusíka. Čím vyššia teplota, tým viac NOx. Nové motory s turbokompresiou teplotu ešte zvýšia.

Pri spaľovniach odpadu nie je nebezpečný plastový odpad, ale kovový. Hliník, a potom ťažké kovy. Preto sa do komína dávajú elektrostatické odlučovače, teflónové filtre, fúka sa jemne rozomleté vápno.

17.05.2019 | Falco

Jasne vsetko bude super. Filtre vsetko odchytia. Mozno by som aj povedal OK ked sa uz inak neda a bude to len domaci odpad, ale potom to dopadne asi takto http://www.nazahori.... domaci sa mozu aj zblaznit zo smradu
Zaujimave, preco si to rakusania nespalia doma, ale odvezu to k nam, ked je to take super a este sa vyrobi elektrina.. a ako som pisal, tie mesta su vytipovane koli tomu, aby sa dal odpad dovazat zo zahranicia. a nas nakoniec skonci na skladkach.

17.05.2019 | vychodňar007

Ak nejaké nakladanie s odpadom má mať logiku tak jeho vzniku treba predchádzať (tu treba asi apelovať na výrobcov obalov,..), recyklovať ho (asi treba vychovávať generácie, ktoré budú aj vedieť triediť a recyklovať) a potom keď sa ten nevytriediteľný premení na elektrinu, asi je to oveľa vhodnejšie ako keď sa iba skládkuje a necháme ho tu po nás ako odkaz budúcim generáciám v podobe priesakov do spodných vôd, skleníkových plynov a stavebným znehodnodením pôdy už navždy, či budeme sa tváriť, že na skládke vznikne park?ja by som tam teda na piknik nechodil. Ak môžu mať 100 spaľovní v nemecku alebo fracuzku tak nech ich také postavia v rovnakej kvalite aj na slovensku na miestach, kde nebudú prekážať (v centre Žiliny,Trenčína,... to asi nebude)

16.05.2019 | šumný parobok

Pokiaľ sa nemýlim, tak táto firma skúšala pred mesiacom postaviť spaľovňu pri Prešove v obci Drienov, čo jej obyvatelia zamietli.

Osobne som za spaľovne, ale sme na Slovensku a vieme ako u nás fungujú filtre na komínoch a ich kontrola.

17.05.2019 | vychodňar007

Chcela ju stavať tiež firma z Blavy, ale iná a v priestoroch kafilérie https://presov.korz... práve za tým je bývalý šéf služobného úradu na MŽP... Žijem pri Košiciach a poviem vám, že pamätáme, keď tu bola smradľavá kafilérka a nikto to tu chcieť nebude.
Na druhej strane, pri Košiciach v Kokšov bakši je spaľovňa 20 rokov a nikto to nerieši, pretože nerobí bordel, hluk, zjavne dodržiava zákony a ľudia z koškov bakše by už pravdepodobne spisovali za tie roky petície, ak by tam bol nejaký problém.

17.05.2019 | nessy12

to je pekné že vám vadia spaľovne ale lepší spôsob zneškodnenia smetia zatiaľ nie je okrem toho, že ho netreba tvoriť. Keď 1 človek vytvorí cez 350 kg odpadu ročne tak potom kam s ním? priemerná rodina vytvorí 1 tonu a skládky nie sú neobmedzené. Spaľovne zo 70- 80tych rokov boli naozaj spaľovňami, čiže smetie sa len pálilo, dnešná spaľovňa v Bratislave https://www.olo.sk/... vyrába elektrinu aj teplo čiže dnes kúrime a svietime vďaka odpadu, samozrejme za predpokladu že to všetko má enviro charakter, čiže to čo ide z komína je vyčistené. Mne to pripadá ako posun v myslení aj v priemysl. Za predpokladu, že nechceme odpad na skládkach alebo v moriach

18.05.2019 | gejza77

"Spoločnosť preto zdôrazňuje, že v jej prípade nepôjde o spaľovne, ale o zariadenia na energetické využitie odpadu. "

.... to je presne to isté, ako keď niekto namiesto slovného spojenia "sku...me vaše okolie" použije vetu "ideme realizovať všeobecne prospešný developerský projekt"