Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Opäť rozhodla vláda: minimálna mzda bude 520 eur

10.10.2018, 14:02 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Najnižší plat od januára stúpne z doterajších 480 na 520 eur, čo je oproti minimálnej mzde v tomto roku nárast o 8,33 percenta.

  • Tlačiť
  • 2

Ak by minimálka rástla podľa schváleného valorizačného mechanizmu, zvýšila by sa len o 3,73 percentuálneho bodu. Ten upravuje zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde.

Ustanovuje v § 8 ods. 2, že „suma mesačnej minimálnej mzdy na nasledujúci kalendárny rok sa určí najmenej vo výške súčinu platnej mesačnej minimálnej mzdy a indexu medziročného rastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejneného Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa predkladá návrh na úpravu sumy minimálnej mzdy.“

Koľko si prilepší zamestnanec

Zvýšenie mzdy by sa malo dotknúť približne 151-tisíc zamestnancov. V hrubom vyjadrení dostane zamestnanec na výplatnej páske sumu vyššiu o 40 eur mesačne. V čistom mu ostane v peňaženke mesačne o 27,17 eura viac. Dostane 430,35 eura oproti čistej minimálnej mzde v roku 2018 vo výške 403,18 eura. Je to pritom o 71,18 eura viac ako hranica rizika chudoby podľa zisťovaní EÚ, ktorá v roku 2017 bola na úrovni 359,17 eura.

Neprehliadnite

V rukách vlády

O zvýšení minimálky rozhodla v stredu vláda v nariadení, keďže aj tento rok sa rokovanie v tripartite 20. augusta skončilo bez dohody. Takýto subjektívny spôsob určovania najnižšej mzdy sa opakuje na Slovensku viac rokov. Vláda sa so sociálnymi partnermi nedohodne na novej sume minimálnej mzdy, a teda určí jej výšku svojvoľne.

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS tvrdí, že minimálna mzda sa stala nástrojom politického marketingu, ktorý ignoruje jej reálne ekonomické dopady.

Verejnosť je politikmi držaná v ilúzii, že mzdy pracovných miest, ktoré nevyžadujú kvalifikáciu a skúsenosti, by nerástli. Aj pre ľudí bez kvalifikácie však platí, že najlepším udržateľným zdrojom rastu miezd je súťaž zamestnávateľov o zamestnancov.

INESS pripomína, že práve tvorba voľných pracovných miest je hlavnou príčinou mzdového rastu, nie zvyšovanie minimálnej mzdy politickou cestou. Vláda by sa mala predovšetkým sústrediť na odstraňovanie prekážok zamestnávania, a nie vytváranie umelej hranice víťazov – zamestnancov, ktorí si udržia pracovné miesto a porazených, ktorí si ho nenájdu.  

Rýchlejšie ako priemerná mzda

Rast minimálnej mzdy 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy minimálna mzda