Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemohol by som tam pracovať. Čo si myslia manažéri o open space

24.07.2019, 19:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Prežitý koncept. Kedysi to bol veľký hit, prax, vedecké štúdie a prieskumy však ukázali, že otvorené kancelárie (open space) často znižujú efektivitu zamestnancov a sú vhodné len pre určité typy prác, vyplýva z výsledkov prieskumu TREND Barometer.

  • Tlačiť
  • 5

Väčšina oslovených konateľov, prezidentov asociácií, manažérov, generálnych a výkonných riaditeľov nepovažuje open space za efektívne a optimálne usporiadanie pracovného priestoru vo firme.

Zatiaľ čo 22 percent z nich efektívnosť a zmysluplnosť otvorených kancelárií rozhodne odmieta, 32 percent sa prikláňa k odpovedi „skôr nie“. Len desať percent opýtaných ich považuje za skvelý nápad, 29 percent s nimi skôr súhlasí, ako nesúhlasí.

Viac ako štyria ľudia sú už problém

Trend otvorených kancelárií podľa Juraja Vozára, riaditeľa z firmy Biomin, už ustupuje. „Osobný hygienický priestor a komfort je tak výrazne narušený, že pracovníci sa nemôžu adekvátne sústrediť na prácu, z čoho plynie aj slabší finálny výkon.“

Neprehliadnite

Štyri steny okrem súkromia majú na zamestnanca aj psychologický efekt bezpečia a podvedomej blízkosti či istoty. Časté narúšanie pracovného procesu vravou kolegov a hygiena ovzdušia podľa neho rovnako neprispievajú k stabilným a maximálnym výkonom.

„Viac ako štyria ľudia v kancelárii predstavujú zvukový, teplotný a pachový smog,“ súhlasí Juraj Janči, manažér firmy Coface Slovakia. „Jedna vec je stmeľovanie tímu a rýchla výmena informácií v rámci kolektívu, ale zasa riešiť každú chvíľu virózy na pracovisku a hádky, či pustiť, alebo nepustiť klímu, by sa mi nechcelo.“

Rutinná práca

Podľa viacerých opýtaných ideálne usporiadanie kancelárie determinujú povaha práce, ale aj kultúra či vek spoločnosti. Čím väčšie sústredenie si práca vyžaduje, tým menej vhodné sú veľké priestory. Viac vyhovujúce a výhodné sú pre kolektívne práce na spoločnom projekte.

Otvorené kancelárie predstavujú vhodné usporiadanie najmä pre rutinné práce. „Tam, kde sa vyžaduje tvorivé premýšľanie a rozhodovanie, nie je open space dobré riešenie,“ hovorí Boris Lorenc z firmy Camase s tým, že aj nadriadení zamestnancov pracujúcich v open space preto pracujú v samostatných kanceláriách.

„Ja by som v takom prostredí pracovať nemohol,“ dodáva konateľ spoločnosti Tailor Made Andreas Kreutz.

Zo skúseností opýtaných tiež vyplýva, že uchádzači o prácu oceňujú a vítajú, ak spoločnosť nedisponuje open space pracoviskom.

Nízke náklady

Ak sa berie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy open space, práca