Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

NKÚ odhalil v štátnych lesoch protekčné audity pre Kiňa i lacné drevo pre Fiľa

17.05.2019, 11:00 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Banskobystrická audítorská firma BDR získala na jeseň 2015 od štátnych Lesov SR, ktoré spravujú takmer polku lesov v krajine, trojročný kontrakt na audit za 880-tisíc eur. Udialo sa to iba štyri mesiace pred vtedajšími parlamentnými voľbami. Išlo o celkom zaujímavý kontrakt, keďže napríklad vlani boli celkové tržby firmy BDR asi 1,8 milióna eur. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) „slušnosť“ tohto kontraktu spochybňuje.

  • Tlačiť
  • 5

„Pri výbere audítorských služieb na roky 2015 až 2018 Lesy SR stanovili diskriminačné podmienky, ktoré mohli odradiť viacerých záujemcov,“ uvádza úrad v aktuálne zverejnenom dokumente zo svojej hĺbkovej kontroly v štátnych lesoch.

Pre TREND navyše NKÚ dodal, že vo veci už podal podnet aj na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ako smee zistili, firmu BDR založil ešte v 90. rokoch a dodnes ju vlastní vplyvný politik a bankár z čias vládnutia Mečiarovho HZDS Ivan Kiňo. Je to človek, o ktorom sa hovorí aj ako o jednom z prvých veľkých sponzorov strany Smer-SD.

Hriechy naprieč garnitúrami

NKÚ zároveň pre TREND spresnilo, že predraženosť audítorského kontraktu neskúmalo. No diskriminačné nastavenie tendra považuje za jednoznačné. Opäť sa tak vynorilo podozrenie, na ktoré náš týždenník, ako aj iné médiá upozorňujú čas od času už dlhé roky, a síce, že Lesy SR, ktoré spravujú rozsiahly štátny majetok s ročnými tržbami vyše 200 miliónov eur, by mohli byť využívané i na rôzne biznisy a záujmy ľudí blízkych politikom, ktoré nemusia byť v prospech krajiny.

Neprehliadnite

Kontroly NKÚ, ktoré prebiehali počas minulého roku, ani zďaleka nepoukázali len na tento jeden problém. Neduhov v podobe nehospodárneho nakladania s majetkom či porušenia zákonov o verejnom obstarávaní či o nájmoch a prenájmoch bolo odhalených viac, a to aj z obdobia iných vlád vrátane tej terajšej, v ktorej má Lesy SR v gescii SNS.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná zverila riadenie podniku manažérovi zo železničného prostredia Mariánovi Staníkovi.

Lacné drevo pre gigantov

O tom, že nielen on, ale aj ďalší manažéri zo štátnych lesných podnikov môžu mať blízko aj k skupine Slavia Capital, písal TREND už k záveru vlaňajška. NKÚ teraz napríklad upozornil na to, že Lesy SR ešte aj v súčasnej dobe

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Lesy SR, Milan Fiľo, NKÚ