Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Živnostníci môžu tento rok ušetriť. Toto sú zmeny, ktoré ich čakajú

01.01.2020, 17:00 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Nový rok so sebou prináša novinky pre malých a stredných podnikateľov. Môže za to novela zákona o dani z príjmov, ktorá začína platiť od januára.

  • Tlačiť
  • 3

Živnostníci sa môžu pripraviť na to, že v roku 2020 im klesne daň, ak budú mať ročné príjmy do 100-tisíc eur, môžu získať ako mikrodaňovníci niektoré daňové výhody, zvýši sa im nezdaniteľná časť základu dane alebo daňový bonus na dieťa. V redakcii TREND sme vybrali tie najdôležitejšie novinky pre ich podnikanie.

Nižšia daň s príjmom do 100-tisíc eur

Živnostníci s ročným príjmom do 100-tisíc eur budú od januára 2020 platiť daň 15 percent. Prvýkrát tak urobia v daňovom priznaní podávanom v marci 2021.

Daňová poradkyňa Milena Rážová však pre TREND poznamenáva, že fyzické osoby s príjmami z podnikania podľa paragrafu 6 zákona o dani z príjmov, ktoré budú viesť jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu, budú tento limit zisťovať zo všetkých príjmov. Teda bez ohľadu na to, či to budú príjmy zdaniteľné, oslobodené od dane alebo vysporiadané zrážkovou daňou.

Neprehliadnite

Nižšiu daň budú môcť využiť len tí podnikatelia, ktorí majú aktívne príjmy. Napríklad autori s pasívnymi príjmami za použitie diela i prenajímatelia nehnuteľností budú zdaňovať svoje príjmy naďalej 19-percentnou sadzbou dane alebo sadzbou 25 percent, a to na tú časť základu dane, ktorá prekročí hranicu 37 163,36 eur. 

Vyššia nezdaniteľná suma

Od roku 2020 sa zvyšuje ročná suma nezdaniteľnej časti základu dane, a to zo súčasného 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. Ide o daňové zvýhodnenie, ktoré živnostníkom znižuje základ dane a celkovú zaplatenú daň z príjmu.

Pri súčasnej výške životného minima 210,20 eur mesačne (od 1. júla 2019) ide o sumu 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy biznis, daň, podnikanie, SZČO, živnosť, živnostníci